Gelenlere Öneriler

Belki bazılarınız bu aralar Amerika’ ya gelme hazırlıkları yapıyordur diye hem uzun hem de kısa dönem ziyaret edecek olanlar için kendi deneyimlerimizden yola çıkarak tavsiye listesi oluşturmaya kalkıştım. Yasal sorumluluk kabul etmem, baştan söyliyeyim:) Ama olur da bu tavsiyelere kulak verilirse, hak verilme ihtimali yüksektir..

Elbette, uzamaya müsait bu listeye eklemeler yapabilir, beni sevindirebilirsiniz..

 1. Craigslist.com ‘dan ihtiyaçlarınızı gözden geçirin, araba, iş, ev, aklınıza gelebilecek her konuda ilan bulabilirsiniz. Tasarımının uydurukluğuna takılmayın,  basit ama çok ziyaretçisi olan bir site. Bu yüzden de işlevsel. Arabamızı bu siteden bulup aldık ve çok memnunuz.
 2. Türk forumlara üye olun ve diyalogları takip edin. İş, etkinlik, alışveriş anlamında faydalanabilirsiniz.
 3. İhtiyaç duymasanız bile duyurulara göz atın, insanlar burada nasıl yaşıyor neler yapıyor fikriniz olsun.
 4. Buraya geleceğinizi çevrenizdekilere duyurun, tanıdıklarınızın tanıdıkları bile olsa sizi yabancılıktan sıyırmak için faydalı bir adım olabilir. 
 5. Bilgisayar dışında elektronik eşya getirmeyin, priz yapısı farklı ama asıl önemlisi voltajlar farklı, çoğu alet verimli çalışmıyor. Burada yenilerini alırsınız artık:)
 6. Bilgisayarınıza da ihtiyaç duyduğunuz programları Türkiye’ deyken yükleyin. Windows mesela..
 7. İcinizdeki asabi insanla vedalaşın. Türkiye’ de haberleri izlerken, sokakta yürürken, bürokrasiyle uğraşırken gerilmeye alışkın olan sinirleriniz burada neye uğradığını şaşıracak. Ama şok olmayayım, kendimi yavaş yavaş alıştırayım derseniz, internetten Türkiye’ de olanı biteni takip edebilirsiniz.
 8. Bol bol yabancı dizi izleyin. Alt yazılarla konuşmalara birlikte dikkat edin, deyimlere kulak kesilin. Günlük yaşam dilleri kullanan dizileri tavsiye ederim. Seinfeld mesela. Bu dizileri internetten bulabilirsiniz..
 9. Aktiviteleri takip edip mümkün olduğunca hareketli bir hayat seçin. Forumlardan ve meetup.com gibi sitelerden yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz.  
 10. Yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin, mümkünse bir diyetisyenden rutininiz için tavsiye alın. Yoksa büyük – ucuz -kalorili şeytan üçgeninde kendinizi kaybedebilirsiniz. Bu konuda yazı yazmıştım hatta; tıkla.
 11. Annenizin evinde internet yoksa internet bağlatın, skype kurun ve nasıl arama yapılacağını, ya da cevap verileceğini öğretin. Skype ücretsiz. Ayrıca görüntülü görüşme sayesinde özlem oranınızda azalma hissedeceksiniz. 
 12. Skype olmadığı yerde internetten uygun arama yollarını deneyebilirsiniz. Mesela nonoh.net  bence çok kullanışlı. Kendi numaranı yazıyorsun, arayacağın yerin numarasını giriyorsun, birkaç saniye içerisinde telefonun çalıyor, açtığında da karşı taraf çalmaya başlıyor. Bu yöntemle sizden uzaktaki birini başkasına bile bağlayabilirsiniz.
 13. Gelmeden önce sağlık kontrolünden geçin. Kronik durumlarda kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda getirin. Amerika’ da ilaç çesidi çok olsa da istediğiniz ya da alışık olduğunuz markayı bulamayabilirsiniz. Gelmeden önce araştırma yapmanız gerekebilir. CVS ve Rite Aid ‘ den bakabilirsiniz.
 14. Sigorta konusunu nasıl çözebilirsiniz hiçbir fikrim yok. En uygunu Cobra diye bir söylenti var ama bize iki kişi için ayda 1500 dolar gibi bir prim çıkarmıştı.. Eğer sigortanız olmayacaksa, ancak kendinize çok iyi bakmanızı tavsiye edebiliyorum 🙁 Bu konuda yazı yazmıştım hatta; tıkla.
 15. Türk ehliyetinizi yanınızda getirmeyi unutmayın, bazı eyaletlerde direksiyon sınavından yırtmak icin işe yarıyor. New Jersey’ de mesela..
 16. Amerika’ yı hem pahalı ve zor, hem de  fırsatlarla dolu bir ülke olarak değerlendirebileceğimiz için şansınıza ve karakterinize bağlı olarak çok bayılmanız da nefret etmeniz de muhtemel. Bu yüzden gelmeden önce beklentiye kapılmayın, ama politik konulardan kalma öfkeniz varsa, biraz törpüleyin.
 17. Eger Manhattan’ da oturmayacaksanız, şöyle 3-4 bin dolarcık araba parası ayırırsanız hayat standardınız 3-4 bin kat kadar artar. Abartmıyorum, arabasızken aç bile kalma ihtimaliniz var.
 18. tulumba.com işi Amerika’ daki Türklere çağla satmaya kadar vardırmış bir site. Orada özlemini çektiğiniz şeyleri bulabilirsiniz ancak yine de yanınızda birkaç Türkce müzik cd ve de Türkçe kitap getirin bence.
 19. Dilinizin gelişmesi açısından %100 Türklerle takılmayın. Amerikan kankalarınız olmasa da arkadaşlarınız olabilir.
 20. Türk Hava Yollarıyla uçup mil biriktirebilmek gibi firsatların yanı sıra bizim gibi firma değiştirmeli aktarma da yapabilirsiniz.  Biz gelişimizde İngiltere’ de 1 hafta mola verdik, biletten de 600 dolar civarında kâr ettik..
 21. Amerika yalnızlık da sunabilen bir ülke, tek başınıza gelmek zorundaysanız telefon rehberinizi geride bırakmayın.
 22. Arkadaşlarınızla veda partisi düzenleyin. Onları çoook özleyeceksiniz…
 23. Türkiye’ de teknik bir işte çalışmıyorsanız ve İngilizceniz çok kuvvetli degilse dil okulları ya da community college dedikleri halk okullarını araştırın. Ya da musluk tamir etme, çim biçme, badana yapma ya da bebek bakma konularında pratik yapın. Ama bebek yapmayın:)
 24. Gelirken yanınızda diplomanız, birkaç transcript, referans mektubu gibi belgeler getirin ki gerektiğinde sorun olmasın.
 25. 1 seneden daha yakın bir zamanda dönemeyebilirsiniz. Aslında Türkiye’ den göründüğü gibi uzak değil, ama yine de insan bir üşeniyor.. Bu yüzden sevdiklerinize “bayramda gelmeyi düşünüyorum”, yılbaşında kesin burdayım” şeklinde atıp tutmayın.
 26. Araba almadan önce mutlaka hasarlarını Carfax‘ ten kontrol edin, %99 güvenilir. Bu konuda yazı yazmıştım hatta; tıkla.
 27. Evler uzun süreyle kiraya veriliyor, bu yüzden kalacağınız yeri iyice araştırıp öyle karar verin. Aynı fiyata cennet gibi bir yerde de kalabilirsiniz, yerin altında bir basementta da..
 28. Yazın gelmeye çalışın. Soğuk ve kasırgalı bir havada yabancılık ve belirsizlik daha çekilmez bir hâl alıyor..