Güzel Şeyler

Happy 1st Birthday Mila!!

18 yaşına geldiğinde okuması için kızıma mektup:

Bu, eline mendili alıp fik fik ağlayacağın türden bir anne- kız mektubu değil de, daha çok senin ilk doğum günün için çektiğim yorgunlukların özeti niteliğinde geleceğe bir not. Bir annenin kızından “aferincik” alma çabası. Hayır, yorgunluk uçar, yazı kalır o açıdan.

Şimdii, öncelikle ilk yaşgünü partin için bir yer gerekiyordu. Minicik evimizi oyun alanın ve  oyuncaklarınla doldurduğun için, yıllardır bedavaya getirdiğim partiler sayende hayal oldu. Başladım yer aramaya. Hava serin, parkta yapamayız. Henüz kreşe gitmediğin için kres partisi opsiyonumuz yok. Annen ve baban herhangi bir kiliseye üye olmadığı için onların eğlence odalarını kullanamıyoruz. Arkadaşlarımın apartman komplekslerindeki parti odaları ya tadilatta, ya da başkaları tarafından tutulmuş. Bir yer kiralasam, benden 2-3 saat için $1500 istiyorlar (Sen 18’ ine geldiğinde ya çok zengin olacağımızdan ya da dolar devalue olacağından bu rakam bize komik gelebilir ama şu an iyi para). Günlerce aramalar soruşturmalar, sonunda tatlı bir cafe & bar buldum. Ama yönetimi çok başlı çıktı ve tamamen rezerve edebilmek için defalarca gitmem, emailleşmem, sahibini, gündüz müdürünü, akşam müdürünü ayrı ayrı ikna etmem gerekti. Yine de bir söyledikleri diğerini tutmadı, aynı kişilerden en az iki kez teyit almam gerekti. Sanırsın yediğimizi içtiğimizi onlar ısmarlayacak. Onayı alır almaz davetiyeyi hazırladım, Mila ve Derin (aynı gün doğan başka bir balkabağı)’ in ilk doğum günlerini, Cadılar Bayramı’ nı ve Cumhuriyet Bayramı’ nı kutluyoruz diye, herkese gönderdim.

Sonraa, başka bir gün kalmamış gibi, Cadılar Bayramında doğduğun için ve Amerika’ da olduğumuz için, partin kostümlü olmalıydı. Ama kızımın doğum gününde hem kostümlü hem de cici görünmesini istediğim için aksesuar arayışlarına giydim. Çizmeli kedi, beyaz bir tutu ile güzel olabilirdi mesela 1 yaş için. Çizme bol geldi, gittim değiştirdim. Kedi papyonu kaşındırdı fırlattın attın, kuyruğu çekiştirdin, kulaklı taç ise kafanı sıktı. Canını sıkmayacak bir kedi kiti bulmaya çalıştım sağda solda. Bişeyler uydurduk sonunda. Tutu ve bluz için de gittim geldim tabii ki, çünkü daha 12 aylık olmana rağmen bazen 18 aylık bazen 2 yaş içine anca girebiliyorsun, maşallah.

Pastan da yaşına uygun olmalıydı. Şu an Disney karakteri olarak pek bir tercihin varmış gibi gözükmüyor. Ayıcık ve şeker konseptini seçtim o yüzden senin için. Ama pasta için de 5 farklı yer ile konuşarak, kendimi hırpalamayı seçtim. En sonunda şuna karar verdim; Azize’ ye düz pasta yaptırıp, süslemeleri ayrıca alıp, kendim dekore edecektim. Topping için de 2 ayrı yer gezdim, sonunda vücudum hata vermeye başladı ve bir noktada pes ettim, aldım geçtim. Pastayı hallettim. Ama yanına kurabiye ve cupcake siparişi vermek, onlar için de topping ayarlamak gerekiyordu. Cadılar bayramı toppingi bulmak kolay da, ya Cumhuriyet Bayramı? Ofiste küçük Türk bayrakları çıktısı aldım. Onları tek tek keserek evdeki kürdanlara yapıştırdım. 1 saat içerisinde 20 bayrak hazırladım.

Sen tamamdın, sıra bize geldi. Baban ve kendim için iki defa ayrı ayrı Party City’ ye, bir kez de aksesuarları tamamlamak ve elbise almak için Hillsdale’ deki alışveriş merkezine gittim.

Listede sadece balonlar kaldı, ve de çıldırmaya ramak. Balonları da son gece şişirttim, arabanın içinde iki büklüm pozisyonda oturarak eve getirdik.

Ve 29 Ekim geldi, partini yaptık. Herşey çok güzel geçti. Sen birşey anlamadın, hatta pek hoşnut değildin, daha çok sıkıldın.  Ama biz mutluluktan uçtuk. Babana bu partinin beni çok yorduğunu söylediğimde pek anlam veremedi. Organizasyonumu çok beğenmiş olmasına rağmen yorgunluğumu abartı buldu. Onun teorisine göre ben böylesinden zevk alıyorum. Olabilir.

17 yıl sonraki halinin, bu yazıyı okuduktan sonra bana boş boş baktığını canlandırdım şimdi gözümün önünde. Babana çektin o zaman sen.

İyi ki doğdun Miloşkam! Sana Disneyland turu hediye etmiştik ama asıl hediyemiz karnımda, yakında geliyor! Bu kıyağı sana başka kimse yapmaz 😉

Nasıl unuttum, bir de sana asıl doğum günün olan 26 Ekim’ de smash cake videosu ve fotoğrafları çektik. Yani, seni kremalı bir pay ile başbaşa bırakıp ortadan kaybolduk ve paya yaklaşımını an be an kaydettik. Daha önce hiç şeker tatmamış birinin kremayla tanışmasını gözlemlemek çok şekerdi. Bir parmak, iki parmak, on parmak, heryere bulamak,.. Çok şekerdin.

One Comment

  1. Nice guzel saglikli yarinlar diliyorum Mila ya
    Partiniz ikramlariniz ve aileniz cok guzel .emeklerinize degmis.ozen sonuca cok guzel yansimis.
    Tebrikler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*