Kaliforniya

Alcatraz

Hayatımda ilk kez bir hapishaneye gittim. Hem de en acımasızlarından biri olan Alcatraz’ a. 1963′ ten bu yana içinde mahkum yok, yaklaşık 4 saat süren bir tur ile turistik gezi yaptık.  San Francisco Körfezi’ ndeki Alcatraz Adası’ nın çevresini ve bir zamanlar en yaramaz mahkumların toplandığı Alcatraz Hapishanesi’ ni tüylerim diken diken ziyaret ettim, hala etkisindeyim. En çok da hücrelerin küçüklüğü sinirimi bozdu sanırım. Bir de D blok. Şöyle ki; suç işleyince çeşitli eyaletlerdeki hapishanelere atılıyorsun. Orada uslu durmazsan, mesela kaçmaya çalışırsan vs, Alcatraz’ a naklediliyorsun. Eğer burada da başını derde sokacak hareketlerde bulunursan, seni standard minicik hücrenden alıp yan taraftaki D blok hücrelerine atıyorlar. Kimsenin sesini duyamayacağın kalınlıkta duvarları olan dört tarafı kapalı hücrelere. Bir yatak, kapaksız bir klozet, taş duvarlar. Ses yok, ışık yok. Haftada sadece 1 gün 1 saat egzersiz için (ya da daha fazla delirmemek için) çıkarılıyorsun. Nasıl ama?

Alcatraz’ ın müthiş San Francisco manzarası mahkumlara ne kaçırdıklarını gösterip ıstırap çektirirken, adada ikamet eden 60 hapishane görevlisi ve ailesi sefasını çekmiş resmen. O kadar güvenli bir hapishane ki, çoluk çocuk onca yıl yaşayıp hiç mahkum görmemiş mesela.

Güvenli demişken, Alcatraz tarihinde çok kaçma çalışmaları olmuş ama sadece bir tanesi başarılı olarak Alcatraz tarihine geçmiş durumda.  1962′ de kaçan 3 kişiden bunca yıldır kesinlesmis bir haber alınamamış. Kaçma planı ise kusursuz: Hapishanede sağda solda buldukları, çaldıkları kaşık – bıçak, kırık bir elektrikli süpürgeden bozma matkap vs ile havalandırma boşluğunu delerler ve arkada borulardan oluşan dar tampon bölgeden binanın üstüne çıkarak, burada daha önceden çalıp biraraya getirdikleri 50 tane yağmurluğu gerek dikerek, gerekse sıcak borular aracılığyla birbirine yapıştırarak bir bot hazırlarlar. Botu şişirebilmek için akordiyondan körük bile yaparlar. O gece ortadan kayboldukları gardiyanlarca hemen fark edilmesin diye her bir kaçak sabun, kağıt, saç, boya gibi materyallerden kendilerine benzeyen heykelcikler yapıp yatağın içine koyar. Ve gerçekten, sabaha kadar kimse fark etmez. Daha sonrasında ise, içine FBI’ ın, ailelerin, çekilmiş çeşitli fotoğrafların, körfezde yüzen mahkum cesedinin girdiği teoriler atılır. Ama bu üç kişinin o gece kaçarken öldüğü ya da başarıyla kaçtığı hiçbir zaman kesinleşmez. Bilmeyenler için küçük bir not; San Francisco Körfezi’ nin denizi o kadar soğuk ve dalgalıdır ki yüzerek geçmek imkansıza yakındır. Bu yüzden yaşadıklarına inanmayan da çoktur.

Alcatraz; ayaklanmalar, kaçmalar, hayaletler gibi bir dolu hikayeye ev sahipliği yapan efsane bir ada. Gece turları da varmış, bence gece turuyla gidilmeli ki etkisinden uzuun süre çıkılmasın. Brrr.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*