Kaliforniya

Fight – Love – Live, FiLoLi

Ne zaman yazmaya ara versem, hazırda bir bahanem var. Ama bu seferki bahanem sanırım en okkalısı; yaşam sevincime birşeyler oldu. Bunun direkt sebebi tabii ki Türkiye’ de son aylarda tarihinin muhtemelen en acaip olaylarının cereyan etmesi, dolaylı sebebi ise İsmail Küçükkaya. Kendisini objektif bulmamdan ve Türkiye’ nin film gibi ülke olmasından kaynaklı, her gün 3 saat izlete izlete beni depresyona soktu İsmail. Dünyanın öbür ucunda, ülkemde olup biteni her zaman yakından takip etsem de, her akşam yemekten sonra 3.5 saat İsmail beni overdoz noktasına getirdi.  Öyle bir ülke ki, İsmail’ in yaptığı her habere oskarlık film çekersin. Her Türk vatandaşı ise bunu hayatının en büyük parçası şeklinde yaşayıp gidiyor. Sanki  böyle b.ktan yaşamak normalmiş gibi, bu hayat onların hak ettiği hayatmış gibi. Biz çocukken Türkiye ne kadar güzelmiş, adilmiş, güvenliymiş, safmış, temizmiş. Bunca olan bitenden sonra, ruhlarımıza, geleceğimize, hayatlarımıza verilen zarardan sonra nasıl toparlarız bilmiyorum. Benim kısa vadede ilk aklıma gelen kendimi  çiçek bahçelerine atmak oldu.

Filoli.  İlk sahibi, 20.yy’ ın başlarında Kaliforniya’ nın en zengin altın madenlerinden birinin de sahibi. San Francisco Bölgesi’ nde kocaman bir bahçenin içerisinde. El değiştirdikçe güzelleşmiş. Meyve bahçeleri, havuzlar, göz kamaştıran renklerde çiçekler.. İsim ise ilk sahibinden bir akronim. Fight  – Love – Live. Mücadele et – Sev – Yaşa. Ne hoş. ASPAVA’ msı bir durumla karşı karşıyayız yani. Yorgun ve kırgın sürecimden beni birkaç saat da olsa öyle güzel çıkardı ki, ismi İsmail olsaydı bile ‘iyi ki gelmişim’ derdim Filoli’ ye.

Türkiye’ dekilere önerim; bu süreci sağlığınızı bozmadan aşabilmek için; bol bol doğal güzelliği olan yerlere gidin,  gözlerinizi kapatın, nefes alın – verin, meditasyon / yoga falan yapın, çiçekleri seyredin, resimlerini çekin. Akıl hastası olmamak için bunları yapın, çoktan olduysanız da yapın.

İsmail senin hiç bir suçun yok. Seni haftada bire indirdim yalnız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*