Arizona

Grand Canyon

Kuzey Amerika, doğa olaylarının zirve yaptığı bir kıta, Grand Canyon da buranın en baba doğa harikası. Figürler gayet az sıkıcı : 446 km uzunluğunda, 29 km genişliğinde, neredeyse 2 km derinliğinde, Dünya’ nın ortasında koca bir yarık. Jeologlar, bu yarığın 17 milyon yıl önce oluşmaya başladığına inanıyor. Nepal’ deki Kali Gandaki Gorge Kanyonu, Grand Canyon’ dan daha büyükmüş ama her yıl Grand Canyon gibi 5 milyon turist alıyor mudur, sanmıyorum. O kadar insan Grand Canyon’ da rafting,  trekking, camping vb aktiviteler yapmaya  çeşitli ülkelerden Arizona’ ya kadar geliyormuş.

Gece kalması zevkli olurdu, ancak biz sadece yukarıdan konyonu izlediğimiz bir tam gün geçirdik. Arizona olduğu için sıcak olmasını bekledik, yukarısı gayet rüzgarlı ve serindi. Baştan sona duraklarda durup aşağıyı seyretmek, özellikle son durakta gün batımına karşı şarap içmek çok eşsiz aktivitelerdi. Grand Canyon’ u  içimizde derinlere çektik, hücrelerimize kadar hissettik. Harika bir yer olmasına rağmen, kabul etmeliyim ki benim için bir Death Valley kadar büyüleyici değildi. Belki de bu gezinin fazla yorucu olması ile alakalı bir durumdur.

Eve dönüşte Las Vegas’ a uğrayalım da dinlenelim derken daha da yorulduk. O kadar yorulmuşşuz ki kumar oynamak dahil hiçbir aktivitesinden faydalanmadık. Eve kendimizi atınca da bir süre uzun araba yolculuğu yapmama kararı aldık (ve 5-6 ay mutlu bir şekilde uyguladık). Yaşlanma emareleri belki de bunlar hep..

2 Comments

  1. Bugün internet haberilerinde aşağıdaki haberi ve resmi görünce sizsiniz zannettim, ödüm koptu. Yapmayın böyle şeyler bence, Türkiye’ye yerleşin fethiyede sakin sessiz bir hayat yaşayın ya.

    http://img-cdn.ntv.com.tr/gorsel/yasam/bodrumlu-ciftten-cahil-cesaretiyle-dunya-turu/,A_-bDrGdq0-YyVKv1j3DrQ.jpg?mode=crop&scale=both&v=20150629141246078&maxWidth=620

    http://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/bodrumlu-ciftten-cahil-cesaretiyle-dunya-turu,y0qFiO89IUGdpo2MRhLFyA/A_-bDrGdq0-YyVKv1j3DrQ

    • Bunlarda cahil cesareti varmis. Bizim canimiz pek kiymetlidir, boyle seyler yapmayiz, korkma 🙂

      Turkiye’ deki hayatin neresi sakin sessiz? Hergun kiyamet kopuyor. Haberler, olaylar, trafik, savas.. Ben bes yildir Amerika’ da dinleniyorum aslinda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*