Kaliforniya

Silikon

Silikon Vadisi, ayrı bir dünya, ayrı bir kültür. İçindeki insanları bir torbaya koyup çekiliş yapsan, yüksek lisanssız  ya da “düzgün” olmayan birini çekme ihtimalin çok düşük. Havadan mıdır, dünyaya yön veren teknolojilerin kaynağı olmanın verdiği aşmışlıktan mıdır nedir, herkes huzurlu ve tatlı. Arada süper yüksek egolara denk gelince “Canım yaa, o da haklı” falan diyorsun. Onca yıl okumuş, kendini tatmin etmeli bir şekilde. Kimsede sinir-stres yok. Belki de bu kadar pozitif görmek benim güzelliğim, ama bence çalışma hayatının mutluluk zirvesidir, Silikon.

Bende bu kadar hayranlık olunca, karakterde bazı kaymalar oldu. Neler oldu?

– Big Bang Theory dizisine ifrit olurken, komik bulmaya başladım, sonra hastası oldum. Her akşam yemekten önce 2 adet tüketiyorum.

– Apple Store’ un önünden geçerken eşim içeri girmek istemesin diye ilgisini dağıtmak için ‘Aaa bak ne tatlı sincap’ gibi  oyunlara başvururken şimdi içeriden çıkmak istemeyen ‘duryabirazdahabakınalımcı’ lardanım. Teknoloji benim için değer kazandıran yatırımlar listesinde artık.

– Boş zamanlarımı Stanford Üniversitesi kampüsünde geçirmekten, gezi niyetine Apple, Google, Linkedin, Facebook Genel Müdürlüklerine gitmekten hoşlanıyorum. Kampüste ortalama bir Stanford öğrencisinden daha çok bulunuyor olabilirim.

– Gazetelerin politika kısımları yerine teknoloji sayfalarını takip etmeye başladım.

– Zengin olma hayallerim sayısal loto kazanmak değil, dünyayı değiştirecek bir app yapmak üzerine artık.

– Mark, Steve, Larry’ den bahsederken soyisim kullanmayı bıraktım. Bizim çocuklar onlar.

– Kod yazmaktan tiksinirken, daha çok öğrenesim geldi. Üniversite sınavına girmiş kuzenlere, komşu çocuklarına bilgisayar mühendisliği bölümlerini düşünmeleri için baskı yaparken buldum kendimi.

– Ultra zeki arkadaş grubumdan bahsetmeme gerek yok sanırım. Odun ateşi etrafında kuantum fiziği tartışan arkadaşlarım var artık. Çok eğlencelilerdir aslında 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*