Hawaii

Hana Highway

“Eğer cennetin bir otobanı olsaydı, Hana Yolu gibi olurdu” gibi bir slogandan 2.5 saatte 620 viraj döneceğiniz negatiflik beklemezsin, ama doğası dünyanın en güzeli olunca yol su olup akıyor. Hawaii’ nin Maui Adası’ na gidenlerin denemeye çekindikleri ama genelde yapmadan dönmedikleri bir “hacı olma” durumu. Adanın ortalarından başlayıp en doğusundaki Hana şehrine kadar uzanan bir yol. Hana’ ya varmak için bir araba genişliğinde yollarda onca virajda yüreğin ağzına geliyor, sonra bir bakıyorsun ki minicik, özelliksiz bir yere varmışsın. Üstelik  bu yolun bir de dönüşü var. Ama hayatın kendisi de öyle değil midir ya, önemli olan yolculuktur, vardığın yer değil 😛

Yol üstündeki popüler olan şelalelerde değil de gizli olanlarda duralım dedik, büyülenmiş bir şekilde etrafa bakınırken hepsini kaçırdık. Sonra yol kenarında papağanları olan  bir adama fotoğraf karşılığında para vermek için eşim cüzdanını bir yokladı ki, yok. Yolun 1 saatlik kısmını (620 virajı 2.5 a bölüyoruz) geri döndük, yol kenarında durduğumuz yerlerden biri olan sörf tahtalarının yanındaki dükkana sorduk. Birileri sörf tahtalarının önünde bulup oraya bırakmış. Dünyalar bizim oldu, uğruna yaptığımız virajlar (bulduğumuz sayıyı 2 ile çarpıyoruz) yine su gibi aktı.

Hana Yolu’ nu yapacaklar için birkaç tavsiye:

– İyi araba kullanan birinin şoförlüğünde gidilmeli. Arabayı yerli, yolu iyi bilen ya da eşim gibi mesleği şoförlük olsaydı dünyanın en mutlu insanıydı diyebileceğiniz biri kullanmalı.

– Dar yol, trafik, yol üstünde durulan güzel yerler, dönüş yolu derken, bütün gününüzü alacak bir aktivite. Sabahın çok erken saatlerinde yola koyulmakta fayda var.

– Yol üstünde Cennet Bahçesi adı verilen bir yer var. Girişin ücretli olması, ve zaten heryerin cennet gibi olması burada vakit geçirmeyi anlamsız zannettirebilir. Bence geçirilen her dakikaya ve verilen her cente değer bir yer.

– Hana’ ya yaklaşırken yol üstündeki satıcılardan Hana şekeri alın. Hindistan cevizini gün boyunca kısık ateşte kavurarak yaptıkları bu çerez acaip lezzzetli. Özellikle tarçınlısına bayıldık. Şarapla birlikte harika gidiyor. Bir ara evde yapmayı denemek istiyorum.

– Volkanik bir ada olan Maui’ nin, plaj haline dönüşmüş lavlarını Black Sand Plajı’ nda görebilirsiniz. Kömürün üstünde oturur gibi oturduk plaja. İlginç bir deneyim.

One Comment

  1. “Harika” sözcüğü çok zayıf kalıyor fotoğrafları betimlemek için. Listeme ekledim…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*