Hawaii

Polinezya


Warning: DOMDocument::load(http://gdata.youtube.com/feeds/api/videos/KyxabUqaoFc): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 410 Gone in /home2/ervinayd/public_html/uzakbati.com/wp-content/plugins/sgvideo/SGvideo.php on line 862

Warning: DOMDocument::load(): I/O warning : failed to load external entity "http://gdata.youtube.com/feeds/api/videos/KyxabUqaoFc" in /home2/ervinayd/public_html/uzakbati.com/wp-content/plugins/sgvideo/SGvideo.php on line 862

Yazılarımda İngilizce kelimeler kullandığım için eleştiri mesajları aldim birkaç kez. Bu konuda kendimi hiç de kötü hissetmiyorum, çünkü özgürlükten yanayım. Kimseye edebiyat kraliçesi olduğum, imla konusunda hata yapmayacağım, Zeki Müren Türkçesi ile yazacağım sözü vermedim. Hoş, zaten Türkçeden kaydığım durumların çoğunda sebep, kullanmak istediğim kelimelerin Türkçe karşılığının olmaması. Türk Dil Kurumu’ nun sitesine girip öyle arıyorum, böyle arıyorum çıkan sonuç “aradığınız kelime bulunamadı”. Ya o kelimenin bir karşılığı yok, ya da arama kutucuğuna bir harfi yanlış girdin. Sana o girdiğin yanlış kelimenin kombinasyonlarını getirecek teknolojiye de erişememiş TDK, yazık. O teknoloji ergen oldu, daha haberleri yok. Ne teknoloji var, ne teknolojik buluşların Türkçesi. Sitedeki haberlere ve resimlere bakılacak olursa TDK Arapça ile daha ilgili görünüyor. E tabii herşeyi aynı anda yapacak halleri yok.

Hawaii’ deki Polinezya Kültür Merkezi, Pasifik’ teki Polinezya Adaları’ nın tanıtımının yapıldığı turistik bir yer. İçinde Hawaii, Tahiti, Tonga, Samoa, Aotearoa ve Fiji Adaları’ nın temsil edildiği köyler ve her köyde sizin de katılabileceğiniz etkinlikler var. Komiklikler, kano turları, ateş yakmaca, vs. İlginç ve güzel yer ama eğer deli gibi yağmur yağıyor olmasaydı, Oahu’ daki son günümü burada değil Goat Adası’ na yüzerek geçip, balıkçılarla sohbet ederek geçirmeyi tercih ederdim. Kültür merkezinin içerisinde her akşam 7:30′ da bir müzikal gösteri var, işte bu kesinlikle görülmeli ama.

Bu arada “Polinezya” TDK’ da yok. Shocker!

2 Comments

  1. Aloha!
    TDK’nun kapsamı alanına girmemiş olmasına karşın, sanırım Polinezya (Polinesia)oradaki adalar topluluğu… Şöyle de deniyormuş: “pasifik adalarında geleneksel olarak ziyaretçilerin boynuna takılan polinezya çelengi”.

    Günün birinde Havaii’ye yolum düşerse boynuma çiçeklerden bir çelenk beklerim doğrusu.

    Harika bir yazı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*