Hawaii

Hawaii Genel İzlenimler


Warning: DOMDocument::load(http://gdata.youtube.com/feeds/api/videos/y4uCheRG5gI): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 410 Gone in /home2/ervinayd/public_html/uzakbati.com/wp-content/plugins/sgvideo/SGvideo.php on line 862

Warning: DOMDocument::load(): I/O warning : failed to load external entity "http://gdata.youtube.com/feeds/api/videos/y4uCheRG5gI" in /home2/ervinayd/public_html/uzakbati.com/wp-content/plugins/sgvideo/SGvideo.php on line 862

Hawaaii tatilimiz bitti, saçımın dibindeki son kum tanesi döküldü, ama hala esmerken izlenimlerimi yazmam gerek çünkü bu tatilin hiçbir detayını unutmak istemem. Minik bir Dünya’ ya toplu iğne batırma fantezisi kuranların Türkiye’ den girip Hawaii’ den çıktığının kanıtı olan yarım gün saat farkıyla, Hawaii’ ye giderek “en uzak batı” rekorumuzu kırdık bu tatilimizde. Orası herkese uzak, herkese batı. Dünyanın hiçbir tatil bölgesinde bu kadar çok sayıda erken kalkmış insanı bir arada göremezsiniz herhalde.

Anlatacak çok şey var, çekilmiş bin resim var, okyanusu tam olarak aktaramayacak olma ihtimalinin ağırlığı var. Sonraki yazılarda derine ineceğim ve henüz gitmeyenlerin kafasındaki “fazla turistiklikten negatife kaçan Hawaii” izlenimini silmeye çalışacağım. Ama şimdilik:

 • Havaalanından inince gerçekten de gelenlerin boynuna çiçek takılıyormuş. Bunun sadece turistik bir aktivite olduğunu sanıyordum. Ne tatlı bir adet. Bize takan olmadı ama..
 • Waikiki Plajı, Hawaii’ nin en meşhur plajı olmasına rağmen, güzellik bakımından ilk 10′ a bile giremez bence. Arada denizanası uyarıları bile görebilirsiniz. Orada yarım saatten fazla vakit harcamak diğer güzel plajlardan mahrum kalacağınız anlamına gelecek. Yapmayın.
 • Hawaii yerli dilinin alfabesinde sadece 13  harf olduğu için bütün yer isimleri birbirine benziyor. Akılda tutabilmek çok zor. Onlarca yer gezdik, şu an say deseniz internetsiz 2-3 ten fazlasını sayamam. Kaaawa, Kahana, Kahuku, Kailua, Kakaako, Kaluanui, Kawaikui,… Bu dili öğrenen yaşlanmıyormuş.
 • Herşey “Aloha” ile başlayıp “Mahalo”  ile bitiyor. Sanırım “merhaba” ve “teşekkür ederim” dünyanın başka bir yerinde daha bu kadar markalaşmamıştır. Her yer aloha.
 • Hawaii insanı bana 3′ e ayrıldı: Rahmetli milli müzisyen Iz’ e benzeyen yerli Polinez halk (Over the Rainbow‘ u mırıldanmaya başladık mı?), varlıklı beyaz Amerikalı turistler ve balayı istilasındaki Japonlar.
 • Bir Hollandalı için bisiklet neyse, bir Hawaiili için sörf tahtası o olsa gerek. Sörf bir hobi değil, gereç.
 • Orada yaşayanlar eğer vücudunun belli bir yüzdesinde dövme yoksa, Hawaiili sayılmamaktan korkuyor olabilirler. Bir de baklava karın gerçeği var. Adaların sörfçü delikanlıları hakkında “Yok böyle birşey!!!” başlıklı bir yazı yazmak, resimler koymak istiyorum. (Ama koyamıyorum, kayınvalidemler okuyor)
 • İki önemli adası Oahu ve Maui’ nin pek çok yerini gezdik, köylerine gittik. Yerli halkı bu kadar tatlı başka bir yer var mı dünyada, merak ediyorum..
 • İki adaya da “harika” demek dışında birer sıfat eklemem gerekirse Oahu’ ya kalabalık, Maui’ ye pahalı derim.
 • Yemeklerin sosları ve pilav kullanımı genelde uzakdoğu yemeklerini anımsatıyor. Balık, okyanus balığı. Yani tatsız. Ben sadece bizim piliç çevirme’nin soslu hali olan Huli Huli Tavuğu’ nu sevdim.
 • Hawaii’ nin bütün plajları halka açık! Buna inanabiliyor musunuz?? Ben Türk olduğum için, inanması biraz güç geldi. Nasıl olur da zenginler ve fakirler aynı yerden denize girer. PLAJLAR HAL- KA A-ÇIK. Vauv.
 • İki pişmanlık: Bir, tatilimiz Memorial haftasonuna denk gelmesine rağmen Pearl Harbor anma töreni tamamen aklımızdan çıktı. Ayağına kadar gittik ve kaçırdık.  İki, sörf dersini Hawaii’ deki son günümüzde aldık. Bu, yüzyılın pişmanlığı..
 • İnanmayacaksınız, Hawaii’ de İstanbul Restaurant adında bir restoran yok..
 • Ve bu da Maui’ de bir barda tesadüfen canlı performansına denk geldiğimiz yerli ünlü bir müzisyenin bu gezinin marşı ilan ettiğimiz parçası:

 • Kerem, doğum günü hediyesi olarak aldığın Andrew Doughty’ nin Oahu ve Maui kitapları harika rehber oldu. Kitaplar, açıklayıcı emailler ve gezi öncesi Hawaii sohbetleri için teşekkür. Bir blog başlatmalısın.

4 Comments

 1. Havaalanında inince çiçekler kimlerin boynuna takılıyormuş?

  • Uzakbati says:

   Yazıda bahsetmeliydim 🙂 4-5 farklı grup gördüm ellerinde lei ile bekliyorlardı. Hepsi bariz hakiki Hawaiili, arkadaşlarını ya da akrabalarını karşılıyorlar. Mesela yerli görünümlü bir aile, oğulları olduğunu düşündüğüm genç bir çocuğu tezahüratla karşıladı, sarılmadan önce de çiçekleri taktı. Çok şeker görünüyorlardı.

 2. Çok büyüleyici herşey! O akarsular bizde olsaydı, ne güzel HESler yapardık.

  Anlatım mükemmel, içerik harikulade, kutluyorum seni.

  Herşeyi yazabilirsin, benim için hiç bir sakıncası yok. Kayınvalideni bilemem!

  • Uzakbati says:

   Madem sakincasi yok o zaman son gunumuzde aldigimiz sorf dersinin yazisinda biraz kastan bahsedeyim 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*