Kaliforniya

Sonoma

Birşeyi öğrenmeyi gerçekten istediğimde genelde elimden geleni yaparım ama uzun zamandır uzmanlaşmak isteyip de kendi kendimi vazgeçirdiğim iki başlık var: Şarap ve yemek. Bunların ustası olmak demek, mütemadiyen bünyeye almak demek değilse, hemen kolları sıvamaya hazırım. Ama her akşam birkaç kadeh doldurmayan, şöyle çalkalayıp koklamayan, içip not verip sonra barkodunu akıllı telefonuyla tarayıp reytinglerine bakarak kendi verdiği puanla kıyaslamayandan şarap ustası nasıl olur, bilemiyorum. Alkol nedense bana 30 yıl önceki sigara gibi geliyor. Henüz ne kadar zararlı olduğunun farkında değiliz ama ileride olacakmışız gibi. Tabii ki zararlı birşeyin uzmanı olmaya vakit ve sağlık yatırımında bulunacak değilim. Belki degüstatörler gibi ağızda tutup tükürerek yapılabilir, ama pek sevimli gelmiyor kulağa.. Farklı mutfaklardan yemekler yapmayı öğrenmek de aynı şekilde, istiyorum, ve şu anda bunu yapmak için en uygun yerlerden bir olan San Francisco Bölgesi’ nde yaşıyorum, ama yaptığım herşeyi yeme fikri korkunç.. Ki kendimi tanıyorum, yapıp yapıp yiyebilirim 🙂

Şarap ustası olamayacağım belli, ama ucundan bişeyler öğrenebilirim. Bunu yapmanın en klas yolu da Kaliforniya’ daki şarapların çoğunluğunun üretildiği Napa ya da Sonoma adındaki şehirlere hafta sonu ziyeretlerinde bulunup, şarap tatma aktivitelerine katılmak sanırım. Çok sayıda şarap evi 5 ya da 6 farklı şarabı üst üste tadabileceğiniz paketler hazırlamış ve neredeyse bir kadeh şarap fiyatına bunların hepsini sırayla tadabilmek mümkün. Hemen hemen hepsinde üyelik planı var, en güzel şarapları çok uygun fiyata alabilirsiniz. Üye olunca Kuzey Kaliforniya doğasına kaçmak için kendinize sebep de yaratmış olursunuz.

Bu haftasonu Sonoma’ daydık. Trip Advisor ve FourSquare uygulamaları sayesinde en popüler mekanlara takıldık ve gün boyunca şarap içtik. Ben beyaz (bu aralar diyetteyim, bu en kalorisiziymiş..), eşim kırmızı. Umarım iyi şaraptan anlamaya bir adım daha yaklaşmışımdır. Yoksa yine boşuna öldü hücreler..

Bu gezinin mekanları: Sebastiani Winery, Domaine Carneros Winery, Scribe Winery

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*