Türkiye

Alya’ nın Geleceği

4 yaş civarlarında olan yeğenim Alya’ dan anladığım kadarıyla, herşeyi “bu nedir?” diye soran, dondurmaya “koyama”, çikolataya “çoğçoğ” gibi isimler verip muziplikten ısrarla düzeltmeyen, sabahtan akşama resim yapan ya da resimli kitap okuyan ya da yapboz uygulamaları indirtip bıkmadan oynayan çocuklar çok tatlı oluyor. İş değişikliği sebebiyle bu yıl apar topar yaptığım eylül sonu ekim başı 3 haftalık Türkiye tatilimde başıma doğum, düğün, bayram gibi çok güzel şeyler geldi ama Alya’ nın ilginçliklerini gözlemlemek en az bunlar kadar eşsiz ve güzel bir deneyimdi. iPadde Temple Run oynunu açıp “Hati oynatana? Hati oynaa” diye tutturan bir tip..  Saatlerce ondan bahsedebilirim..

Bu yazımda Alya’ nın hallerini anlatıp Ayşe Arman’ a bağlamayacağım, ama sevdiğin bir çocuğun tatlılığından bahsedip durmak bir tür hastalık olduğu için kendimi gerçekten zor tutuyor ve Arman’ ı çok iyi anlıyorum.

Alya’ nın elinde ipad ile dolaşıp durarak, ekranda yaşına göre karmaşık şeyleri her yeni nesil bebesi gibi hızlı algılaması normal şartlarda onun bizden daha şanslı olduğunun bir göstergesi olmalı. Zaten savaş falan gibi istisnalar dışında denilebilir ki, bir sonraki nesil bir öncekinden herzaman daha şanslıdır. Hatta jenerasyon çatışması dedikleri şey sırf bu yüzden annelerin kızlarını, babaların da oğullarını çekememesinden kaynaklanıyor bile olabilir. Ama ben, Alya’ nın geleceği için endişeleniyorum. Çünkü o garip bir döneme denk geldi.

Hızla muhafazakarlaşan, bilime her geçen gün daha az önem verilen, kadınların ezilmesine göz yuman, modern toplumlardan gittikçe uzaklaşan, geri toplumlara yaklaşan, özgür düşünmeyi engelleyen, kontrolsüzce kalabalıklaşan, bütün bunları normalmiş gibi yaşatan ve kalıcılaştırmaya çalışan bir ülkede çocukluğunu geçiriyor Alya. Türkiye’ de hiçbir zaman işler süper yolunda gitmedi, ama cumhuriyetten bu yana modern gençlik ülkesinin geleceği için hiç bu kadar endişelenmemişti sanırım.

Umarım yarınlarımıza güneş doğar, biz hafif sıyrıklarla, Alya ve akranları da hiç yara almadan kurtulur.

alya ve ben

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*