Tennessee

Graceland

New Jersey’ den Kaliforniya’ ya doğru yaptığımız araba yolculuğumuzun ilk durağı West Virginia’ ydı. Amerika’ nın böyle bir eyaleti olduğunu içinden geçerken öğrendiğim West Virginia’ da John Denver’ ın “Country Roads” şarkısını üst üste dinlemekten başka birşey yapmadık doğrusu. Gece yattık, sabah erkenden çizdiğimiz rotadan devam ettik. Kentucky’ yi geçip Tennessee eyaletine girince ikinci durak  Memphis, Elvis’ in malikanesi ve mezarı “Graceland” in hemen yanındaki Elvis konseptli otelimiz.

Sabah ilk iş biletlerimizi alıp başladık Graceland’ i geze geze bitirememeye.  Malikanenin içinde sanki 1970′ lerde bir Türk filmi setindeyiz, sanki yan odadan sosyete oğlan Ediz Hun ile ancak yanağından öpebildiği Hülya Koçyiğit çıkıverecekmiş. Zaman makinesi gibi. Aşağıda oturma odaları, yemek odası, mutfak, Elvis’ in anne babasının yatak odası, stüdyosu ve hobi odası. Yukarı katta olan kendi yatak odası ziyaretçilere kapalı. Bahçede at çiftliği, ödüllerinin ve konser kostümlerinin zor sığdığı binalar, arabaları için bir hangar, uçakları ve aile mezarı var.

Graceland’ i gezip, bir günde akan ziyaretçi sayısını görüp, Elvis’ in hala Memphis’ in gelirine olan yıllık 150 milyon dolarlık katkısını öğrendikten sonra, daha çok uzun süre rockın kralı kalacağına ikna oldum.

Yaşadıkları evi, dokundukları eşyaları görünce merakım depreşti, işin magazin tarafına da internette zaman harcadım. Bugün neredeyse 70 yaşında olmasına rağmen hala taş Priscilla Presley ile evlendiğinde Kral; Amerika’ nın sex sembolü, tüm kadınların sevgilisi, kariyerinin zirvesini yaşayan bir efsanedir. Denildiğine göre, bu kıza çok tutulmuş olmasına rağmen Elvis hiç evlenmek istemiyormuş. Ancak Priscilla henüz 14 yaşındayken kendisiyle tanışıp reşit olmadığı yıllar boyunca Elvis’ in bir ayrılıp bir barıştığı sevgilisi olarak anılınca, korumacı babası eğer kızıyla evlenmezse küçük yaşta alıkoyma suçundan Elvis’ i dava açmakla tehdit etmiş. Menajerinin baskısıyla, o sıralarda 13 yaşındaki kuzeniyle ilişkisi ortaya çıkınca zirvedeki kariyeri çakılan başka bir Rock and Roll yıldızı Jerry Lee Lewis’ i ibret almak zorunda kalan  Elvis,  ağlama krizlerine gire gire Priscilla ile evlenmiş.

Elvis Priscilla’ yı, Priscilla da Elvis’ i aldatmış insanlar olarak 6.5 yıl sonra boşanırlar. Ağustos 1977′  de kızarkadaşı tarafından Graceland’ de banyoda yere yığılmış halde bulunduktan saatler sonra basına öldüğü duyrulur, sonra da ölüm sebebi kalp büyümesi ve aşırı uyuşturucu kullanımı olarak açıklanır.

Efsaneyle vedalaştık, ama akşam yine Memphis’ teyiz ve Beale Street’ i ziyaret ediyoruz. Mississippi Nehri’ nin kıyısındaki bu caddenin önemi, blues tarihine olan katkısı. Bir sonraki yazıda 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*