Amerika' da Hayat

Canım Uzun Haftasonları

Uzun dediysem, haftasonları geçmek bilmiyor demek istemiyorum tabii ki, ABD’ de ve bazı ülkelerdeki çalışan insan dostu şeker uygulamanın adı bu. ABD’ de de çalışan kesim çocuklu olsun ya da olmasın tatilini yaz aylarında kullanmayı tercih ettiği için diğer zamanları da neşelendirmek amacıyla resmi tatiller soğuk aylara bölüştürülmüş. Ocakta yeni yılın ilk günü ve Martin Luther King’ in doğum günü, şubatta George Washington’ un doğum günü, mayısta Anma Günü, eylülde İşçi Günü, ekimde Columbus Günü, kasımda Şükran Günü, aralıkta noel vs.

Asıl güzellik, adı üstünde, bu tatillerin çoğunun haftasonuyla birleştirilmesi. Özellikle pazartesiye denk getirilmesi bir pazartesi sendromundan daha kurtardığı için ayrıca kıymetli. Martin Luther King’ in de George Washington’ ın da her yıl değişen doğum günü var, yeter ki kuzey yarımküreli Amerikanların kışın uzun haftasonları olsun.

Haftaya Washington’ un doğum günü. 1 gün de işten izin alıp 4 günlük güzel bir tatil planladık. Neresi olduğunu söylemem, yazılarımı gelecek hafta okursunuz 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*