Washington DC

Washington DC

Washington DC’ yi internette araştırırsanız sıkıcı, suç oranı yüksek, kışın buz yazın sıcak, vergisi yüksek memur şehri gibi depresif depresif yorumlarla karşılaşabilirsiniz. Hele ki gitmeden önce sokak isimlerinin bile “Anayasa”, “Bağımsızlık” ya da sadece numaralardan oluştuğu gerçeğini de duyduysanız, oraya yapılacak bir haftasonu gezisi haftasonu çalışmak gibi bile algılanabilir. Eğer olumsuzsa, önyargılarınızdan kurtulun. Çünkü, Washington DC çoook güzel bir şehir.

Mesela Ocak ortasında güneş görüp sokakta yürürken montumu elimde taşımak sadece şansımdan değil. New York’ a göre daha ılıman olduğu kesin. Sonraaa, Avrupa’ da olduğumu zannettiren tarihi binaları var, üstelik bu binalar sanki içinde bulunduğum seneden kalma gibi pırıl pırıl. Sokakları tertemiz, insanları da pek cici. Beni takip ediyorsanız bu aralar fena halde müzelere takmış olduğumu düşünebilirsiniz. Ama bahsetmeden geçmek olmaz, DC’ nin müzeleri muhteşem, müze kişisi olmayanı müze kişisi yapar. Smithsonian müze kompleksinde (dünyanın en büyük müze kompleksi) ücret ödemeden gezip görebileceğiniz birçok müze var. Benim favorilerim Hirshhorn ile Hava & Uzay.  Lincoln Anıtı, Washington Anıtı, Beyaz Saray, Capitol binası görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Washington DC’ de yapılacak zaten çok şey yokmuş gibi seyahatimiz dört yılda bir yapılan başkanlık yemin törenine denk geldi. Ulus kavramını dibine kadar yaşayan Amerikalılar’ ın Obama’ ya karşı oluşturduğu sevgi seline de şahit olduk arada. DC baharda daha da güzel olurmuş. Yine gitmeliyiz.

One Comment

  1. Washington DC’ye ilk gittigim zaman ben de cok etkilenmistim. Yemyesil dogasi, genis cimler, sayisiz kapali alan ve muzeler… Daha sonra da ne zaman Amerika’da isim olsa mutlaka DC’ye 1-2 gunlugune de olsa ugradim. Eger Amerika’da yasamayi dusunen arkadaslar varsa, DC’yi tavsiye ederim, hem Turkiye’ye de yakin ve direk ucus imkani da var…

    Bu arada sitenizi cok begeniyorum, cok guzel yazilar yaziyorsunuz. Cok sevgi ve saygilarimla…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*