New York

American Museum of Natural History

Çocuk sahibi olmanın çok zor olduğu bir yerin çocuklar için süper eğlenceli olması büyük haksızlık, bu yüzden Amerika’ nın tadını çıkarmanın en optimum hali çocuksuz olup, çocuk gibi yaşamak bence. Yaratıcılıkta sınır tanımayan oyuncak ve kostüm dünyası, spor malzemelerinin varyasyonu & karşılanabilirliği, park & bahçe çokluğu, eğitim kalitesi diye çocuklar lehine uzayıp giden koca bir liste Amerika. Bir de dünyanın en iyi müzelerinin adresi üstelik. Çocukların kişisel gelişimine katkısını vurgulamak üzereyken “Museum of Sex” ten bahsetmediğim açık, geçen ziyaret ettiğimiz Amerikan Doğal Tarih Müzesi mesela demek istiyorum. 🙂

Bir tam haftasonu gününü ayırmanız gereken “geliştirilmiş fen bilgisi aktivitesi” desem, yapımda emeği geçenlere haksızlık etmiş olur muyum acaba? Bu müzeyi oluşturanlara teşekkürün hakkını verememek yapmak isteyeceğim en son şey olurdu herhalde. Havadaki karadaki her türlü hayvanın gerçek boyutlarında ve kendi ortamlarında sanatsal bir zekayla sunulduğu bölümlerin yanı sıra astronomi gösteri seanslarının yapıldığı dev bir planetarium ve “ışık saçan canlılar”, “yemek kültürü”, “canlı örümcekler”, “kelebekler” gibi geçici sergilerle zepzenginleştirilmiş bir müze bu müze. Hatta hem bilim, hem sanat hem de tarihi önümüze getirdiği için, Metropolitan‘ dan veya MoMa‘ dan çok daha kıymetli bir yere sahip benim gözümde.

Bu muhteşem binada gezerken, gittiğim her doğal tarih müzesinin içinin niye çoğunlukla minikler ve onları getirmek zorunda olan ebeveynlerle dolu olduğunu düşünmeden edemedim. Biz büyükler dünyanın tarihini, doğasını, tüm canlılarını çok çok iyi biliyor olmalıyız.

Not: Resimlerdeki hayvanlar aslında üç boyutlu ve vitrin içerisindeler. Fotoğrafları tabloymuş gibi görünen bu hayvanların müzedeki sunumlarının ne kadar etkileyici olduğunu tahmin edin..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*