Kariyer

Satıldık

Heryerde olan ama Amerika’ da çok daha yaygın bir şey; iyi kazanan ve gelecek vaad eden şirketler daha büyükleri tarafından satın alınır. Bu yılın başında benim çalıştığım şirketin de başına geldi ve yaklaşık 10 aydır geçiş sürecinin şahidiyim, bu işler nasıl oluyormuş bizzat yaşadım, gördüm.

Birgün toplantıya çağrıldık ve ilk cümleyle öğrendik ki ulusal çapta büyük denilebilecek şirketimizi sektörün dünya devlerinden biri satın almış. Önce herkes nefesini tuttu, buz gibi bir sessizlik oldu. Daha sonradan fark ettim ki o an herkesi işini kaybetme korkusu sarmış. Ben hayatımda ilk defa satın alındığım için başıma gelebileceklerden habersiz habersiz ay ay ay ne güzel di mi satılmışız aha ha gülücükleri dağıtıyordum o sırada. Neyse, korkulan olmadı, kimse işini kaybetmedi. Ama biz şirketcenek garip bir yolculuğa çıktık.

Sigorta düzenimiz, tatil sayımız, unvanlarımız, kahve markamız değişikliğe uğradı. Sonra kendimi Central Park’ ta binlerce kişiyle birlikte kurumsal koşular yapar, iş arkadaşlarımla voleybol liginde oynar buldum. Haftada iki ofiste karşılaştığım ve her karşılaştığımda bana Türkiye’ deki durumları soran tatlı CEOm gitti yerine en fazla üç ayda bir görebildiğim global CEO geldi. Beni işe alan, rapor verdiğim ve çok sevdiğim patronum birden büyük patron oldu, 10 ayda havada 100 leylek gördü. İrili ufaklı kişisel gelişim seminerleri, toplu grip aşıları, iş yerinde taciz nedir, olursa ne yapılmalıdır gibi tuhaf eğitimler, toplu vesikalık fotoğraf çekimleri falan gibi kurumsal kurumsal şeyler..

Dev şirketlerde daha çok insan kaynağı, daha az iş, daha çok bürokrasi ve daha yavaş süreçler sonucu oluşan hımbıllaşma, resmi daha büyük görmeye başlama, uluslararası platformlarla bilgine varyasyon katma, eğitim olanakları gibi güzelliklerle dengeleniyor denilebilir. Ama bana soracak olursanız, eski şirketimin patronlarımla yakın olduğum samimi ortamını özlüyorum. Ha, eğer bu global şirketin canım istediğinde Avustralya’ daki ofisten, istemediğinde Peru’ daki ofısten çalışma imkanı gibi güzellikleri varsa, o zaman patronlarımdan uzak kalmaya bir şekilde katlanabilirim:)

2 Comments

  1. Kahve markasi daha mi iyi oldu? 🙂

    • Henuz kahve markalari arasindaki farki anlayacak kadar kahve uzmani olamadim, ama yakinda olurum bu hizla icmeye devam edersem 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*