Kanada

Toronto Downtown

Geçenlerde haftasonu için gittiğim Toronto’ yu bir Orhan Pamuk cümlesi uzunluğunda özetlemek gerekirse: Kanada gibi dev bir ülkede olmasına rağmen New York’tan akşam otobüse atlayıp sabahına varabileceğiniz yakınlıkta, yürüyerek birkaç saatte downtown olayını bitirebileceğiniz kompaktlıkta, hem ortadoğunun tesettürüne hem de gay alyansına kucak açmış, çekik gözlülerin istilasına uğramış, bol Starbuckslı, gökkuşaklı, adalı, güvenli, CN Towerlı, ingilizceyse ingilizce, dolarsa dolar, minik ama temiz New York.

Normalde Kanada’ dan beklenen birşey değil, ama hava çok güzeldi o cumartesi.  Toronto Adaları’ nda Dragon Bot Yarışı varmış şansımıza, 10 dakikalık deniz yolculuğu için 1,5 saat feribot kuyruğunda beklerken feribotun annesinin kulaklarını hayli çınlattık ama adaya ayak basıp şenlik ortamının kucağına düşünce bizdeki duygular hızla değişti. Adada vakit geçirirken günü bitirdik, geceyi de barların bolca bulunduğu Church Street’ te geçirdik. Eğer sabah erken kalkıp Niagara Şelaleleri‘ ne gidecek olmasaydık, o sokaktan hayatta 12:30’ da ayrılmazdım..

Toronto, kısa cümleyle, gördüğüm en özgür şehir.

4 Comments

  1. Seneler seneler önce bir gün bizim sınıfa gelerek sadece bir günde bana dünyaları vermiştin, şimdi de gezdiğin gördüğün ve anlattığın yerlerle yazdıklarınla bir anda bana dünyaları veriyorsun… Teşekkur ederim.

  2. Uzakbati says:

    Desencim cok sevindim seninle burada karsilastigima. Beni burada ziyaret ettigin icin asil ben tesekkur ederim 🙂

  3. gokkusagi bayragini her yerde gormek, inanilmaz buyuk bir HD ekranda futbol seyretmek ve kirmizi biranin oldugu yer : ) daha neler neler..

  4. Pingback: ve Niagara Düşer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*