Biraz da Avrupa

Toulouse

Amerika gibi uzak ve tatili kıt ülkelerde yaşamayı seçen herkes tatil planlama konusunda kısa sürede uzmanlaşıyor mu yoksa sadece bana mı bir haller oldu? Türkiye’de yaşadığım zamanlarda haftasonu ne yapacağımı bile ayarlayamazken geçenlerde 1 haftaya Avrupa’ da 2 ülke 6 şehir 9 arkadaş ve 2 okyanus üzeri uçuş sığdırdım. İlk ayak Fransa’ nın güneyindeki pembe şehri Toulouse’ du. İsmine pembe yakıştırması yapılmasının sebebi tuğla binalar, şehrin şirin olmasının sonucu da Paris’ in hızlı hayatından kaçan Fransızlarla dolu olması. Tuğla ve Toulouse arasındaki etimolojik bağlantıyı ise hala araştırıyorum, henüz bir kanıt yok.

Toulouse’ da yaşayan yakın arkadaşımız Alper, bir kız verme işi için Paris’ e gideceğimi duyunca beni Toulouse’ u da görmeye davet etti. Bir süre önce huyuma yapışan “Tatilin suyunu çıkar, PTO‘ nun hakkını ver” kararımdan sonra hemen biletler ayarlandı ve Paris öncesi Toulouse ziyaretim kesinleşti.

Fransa’ nın sote coğrafyasını, politik gücünü, sanatsallığını ve tarihsel zenginliğini düşünecek olursak Fransızları şanslı milletlerden sayabiliriz. Toulouse’ da yaşayanlar ise bence en şanslılarından. Deniz mi? Arabaya atla 1 saat sonra Akdeniz’ de yüzersin. Kayak? 2 saat içinde Pireneler’ de kayarsın. Hava; ılıman, peyzaj; güzel, insanlar; düzgün, evler; gotik, şehrin içinde nehir, nehrin üstünde köprüler.. Alper’ in de dediği gibi tam yaşanacak bir yer. Tek kusuru, içindekilerin Fransızca konuşuyor olması:P

Neler öğrendim:

– Pastis diye bir içki, anasonlu, bizim rakıya benziyor. En iyi marka Ricard’ mış. Bayıldım ve hemen kaptım Amerika’ ya bir tane.

– Fransızlar az pişmiş et sever, böyle hafif kanlı. Özellikle de ördek eti.

– Günde 1,5 euro’ya bisikletle şehir turu. Yarım saatte bir heryerde karşına çıkabilecek sıklıktaki istasyonlara bırakıp başka bir istasyondan baska bir bisikletle yola devam edebilirsin. Böylece istediğin zaman yürü istedigin zaman koş, ister bisikletli ol ister bisikletsiz. Biz Amerika’ da bilmiyor böyle şeyler.. 🙂

One Comment

  1. Pingback: Paris

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*