Meksika

Akumal Plajı

Tesadüfleri sevmemin 3 sebebi var; birincisi bana dünyanın küçük olduğunu ispatlıyor, ikincisi sevmediğim olasılık hesaplarına karşı zafer kazandığımı düşündürtüyor, üçüncüsü de acı olmazsa eğer çok eğlenceli. Şu olayın olasılığı mesela; P(2 Türk Meksika’ da) X P(Hiç planda yokken o gün hosteldekilerle Akumal Plajı’ na gitme kararı vermek) X P(Para bozdurmayı unutmuş olmak) X P(Para bozdururken hosteldeki grubun bindiği collectivoyu kaçırmak) X P(Bir sonraki collectivoda 2. sıraya oturmak) X P(Yanda oturan kızın kucağındaki köpeği Konti’ ye benzetmek) X P (Köpeği severken kızın “nerelisiniz?” diye sorması) X P(Onun da NewYork’ ta yaşayan bir Türk tanıdığının olması) X P(O tanıdığın ismini sormak) X P( O tanıdığın çok yakın arkadaşımız çıkması)=?

Bu olayın gerçekleşme olasılığının Amerika’ nın en büyük piyangosu Powerball’ ı kazanma olasılığından bile daha düşük olduğuna eminim. Ama gerçekleşti. Powerball gibi kazançlı bir başarı olmasa da, teoriyi yendik! Ya da dünya küçücük, olasılık yalan, ama kesinlikle çok eğlenceli..

Tesadüfen tanıştığımız Farah’ ya Akumal’ e gittiğimizi söyleyince bize lagünde şnorkelle balıkları izlememizi tavsiye etti. Rastalı hostel arkadaşlarımızı ekip, onun dediğini yaptık. Balıklarla burun buruna 2 saat geçirip sonrasında biraz da plajda takıldık. Günün güzel geçme olasılığı da beşe katlanmış oldu böylelikle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*