Meksika

Playa Del Carmen

Daha önce giden arkadaşlardan ve internetten biliyorduk ki oraya gidince sanki savaş alanındaymışız gibi etrafta kalaşnikoflu askerler görücez ama önemsemicez, alışverişte Türk kimliğimizi hatırlayıp mutlaka pazarlık yapıcaz, pezo ve dolar işareti arasındaki benzerliğin ve on kat kur farkının farkında olup tongaya düşmücez, Coco Bongo’ nun oradaki takocuda tako yicez ve bir de dicez ki “Abi ben bundan sonra her tatilde burdayım!!”.

New York’ taki kar fırtınasından kaynaklanan, kalkıştaki 3 saatlik rötarı saymazsak plan kusursuz işledi. Geleneksel “ocak ayı kardan kaçış” tatilimizin ilk günü, Cancun Havaalanı’ na indik, mantolarımızı gezgin çantalarımızın gözlerine sıkıştırdık, üzerimizdeki yün kazakları çıkarıp belimize bağladık ve Playa Del Carmen otobüsüne atladık. 25 dakika sonra sevimli ve sakin butik otelimizde, 2 gün sonra da 2 sokak ötedeki içi çılgın gençlerle dolu hostelimizdeydik. Aynen planladığımız gibi.

Playa Del Carmen’ deki 5 günün sonunda birçok arkadaş edindik, civarda girilmedik turkuaz deniz görülmedik tür balık bırakmadık, ıstakoz gibi kızardık. Bizim için ocakta yaz olması, sadece 3,5 saat uzaklıkta olması ve bol bol avokadoya maruz bırakması Meksika’ya bayılmamız için yeterliyken, üstüne Meksika kültürü ve Meksikalı insanlarını bizzat yerinde görme hazzını yaşadık. Bir Türk için “dünyanın öbür ucundaki bilinmeyen Meksika” başlığının bomboş altı, birazcık da olsa dolmuş oldu.

Aslında sayfalarca anlatmak istiyorum. Hostelimizdeki Arjantinli arkadaşlarımızı, hostelin ‘kızlara beleş içki’li barından sonra takılmaya bayıldığımız Pura Vida’ yı, Meksika’ nın güneşini sömüren Kanadalıları, collectivoları, turizmin nasıl da sistemli işlediğini, otellerin kendine özgü tarzını, belediyenin mimaride sanattan ödün vermeyişini, Meksikalıların misafirperverliğini, ilaç için arasan maganda bulunamayacağını, Coco Bongo çılgınlığını, herşeyi herşeyi.. Ama ne kadar anlatsam eksik kalıcağını biliyorum. Kısacası; Playa Del Carmen dini olsa da herkes ona inansa istiyorum.

2 Comments

  1. Resimleri izlerken bile guneste yandim biraz sanki… En azindan vitamin D’mi almisimdir! 🙂

    • Biz farkında olmadan yandık. Şimdi de soyuluyoruz. Ayak bileklerimin deri değiştirdiğine ilk defa şahit oluyorum=)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*