Amerika' da Hayat

O Mesele

Şu kısacık Amerika hayatımda bile birçok kez “Neden? Siyah olduğum için mi?” alınganlığına maruz kaldım.. Her defasında “Ben Türk’ üm, senin siyah olman bana birşey ifade etmiyor!” demek istiyorum ama gönül koyan kişinin sokakta yürürken yanıma yanaşıp öylesine birşeyler soran ya da para isteyen bir esmer arkadaş olduğu gerçeğini düşününce laf anlatmak yerine tövbe gülümsememle yürüyüp gitmeyi tercih ediyorum. Aynen şu durumda olduğu gibi mesela: – Bayan hangi otobüsü arıyorsun? 530′ a mı bineceksin? – Evet ? – Yukarıdan kalkıyor, dur sana göstereyim- Ben biliyorum kalktığı yeri, kendim bulurum, teşekkürler – Neden, siyah olduğum için mi? – Tövbe tövbee..

Amerika’ nın “siyah” mevzusu biz Türklerin düşündüğünden çok daha derin. İlk bakışta insan haklarıyla dayatılmış bir kardeşlik tablosu karşısında gözlerimiz yaşarsa da,  içlerinde yaşamaya başlayınca aslında birbirine diş bileyen iki grup var gibi.. Siyahlar ve beyazlar. New York çok çeşitli ırkların toplandığı ve hayat şartları zor bir yer olduğu için beyazlar daha zengin ve hoşgörülü, siyahlar ise daha fakir ve öfkeli bir resim çizdi bende. Tuzu kuru beyazlar günlük hayatta bu mevzuyu hiş umursamıyormuş gibi görünürken, bu konu siyahların her daim gündeminde sanki. Hatta bir uzaylı herzamanki gibi New York’ a gelse, bir süre kaldıktan sonra ona sorsak “Sizce kim kime ayrımcılık yapıyor hocam?” diye, “Koyu tenliler açık tenlilere” cevabını almamız daha muhtemel. Ama uzaylının bu aralar gelmesi lazım, Martin Luther King zamanında gelseydi hiç de böyle düşünmezdi.

Martin Luther King, Amerika’ daki siyah haklarının en önemli savunucusu. Kendini siyahların da aynı işi yaptığı sürece beyazlarla aynı maaşı alması gerektiğine, otobüste her koltuğa oturmaya hakları olduğuna, beyazların gördüğü muameleyi siyahların da hak ettiğine adadı, ve bu uğurda erkenden hayatını kaybetti. Öldürülmeseydi ve şu anda yaşıyor olsaydı, o meşhur “I have a dream” konuşmasında hayalini kurduğu mükemmelliği hala göremeyecekti ancak şu an 83. doğum gününü Kuzey Amerika toprakları üzerinde yaşayan 40 milyon siyahinin ona duyduğu sonsuz minnet duygusuyla kutluyor olacaktı.

İyi ki doğdun Kral!

Baltimore, Maryland: Dr. Martin Luther King, Jr. Nobel Barış Ödülü’ nü aldıktan sonra

4 Comments

  1. Peki ya asyalilar ve latinler hangi tarafta?

    • Asian, Hispanic, African American, White (Caucasian). Renklerimiz bunlar. Sen has whitesin mesela. Kafkas white 🙂

  2. calilove" says:

    para isteyen bir esmer arkadaş olduğu gerçeğini düşününce …esmerler ile siyahileri karıştırmayalım efenim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*