Tarih Dersleri

Amerikan Devrimi

Avrupalıların Amerika’ yı keşfetmesi, köleleştirmesi, kalabalıklaştırması, daha çok keşfetmesi, köleleştirmesi, kalabalıklaştırması döngüsü içerisinde geçen 300 yılın sonunda yavaş yavaş kendi kültürünü ve milli duygularını oluşturmaya başlamış bir Amerika halkı ortaya çıkmıştı. Kolonilerin gelişmesi, üretim anlamında Avrupa’ ya bağımlılıklarının azalması, Avrupa’ ya, özellikle İngiltere’ ye bir antipatinin doğmasına yol açtı. Kendi pişirip kendi yiyen bir halk olma yolunda hızla ilerleyen koloni grupları bir süre sonra İngiltere ya da Fransa’ ya vergi vermeyi veya onlar uğruna savaşıp durmayı sorgulamaya başladı.

Aslında devrimin tetiğini “Great Awakening” yani “Büyük Uyanış”ın çektiği söyleniyor. Keşfedilmesinden sonraki 200 yıl içerisinde Amerika’ ya doluşan İrlandalı, Fransız, İskoç, Alman, İskandinav ve Afrikalı kölelerle nüfusu 300.000′ e çıkan koloniler ekonomik olarak iyileştikçe, kendilerine dayatılan sadece ekonomik yaptırımları değil, aynı zamanda dini bağnazlıkları da eleştirmeye başladılar. Great Awakening, dini toleransın ön plana çıkarıldığı bir dönemle Amerika’ daki ilk toplumsal güce dönüşmüş sosyal hareket olarak tarihe geçer, kolonilerin sınırlarını kaldırarak birbirlerini kucaklamalarını sağlar.

Büyük Uyanışla kıvılcımı yakalayan milli duygular gerçek Amerika’ nın önünü açar. Ulu önderleri George Washington, İngiltere’ ye karşı zafer kazanılmasını sağlayan şahsiyet olarak tarihe geçer. Washington, aynı zamanda Amerika’ nın  ilk başkanı ve 1787 Anayasası’ nın mimarlarındandır.

George Washington ile birlikte Amerika’ yı kuranlar arasında en bilineni Benjamin Franklin’ in Amerika’ yı kurma gibi bir devlet adamlığı sıfatının yanı sıra yazar, müzisyen ve mucitlik gibi ilginç tarafları da var. İcat ettiği şeyler de öyle kafaya takılan şemsiye, terliğe takılan sopa gibi saçma sapan Japon icatlarından değil, resmen hayat kurtaran ve günümüzde de yaygın olarak kullanılan şeyler. Paratoner, çift odaklı gözlük, kilometre sayacı gibi.. Bunların yanı sıra dünyaya bir de cam armonika adında gereksiz bir müzik aleti getirmiş olan Benjamin Franklin, görmüş göreceğimiz en enteresan kişiliklerden. Amerikan halkının da çok değer verdiği bir şahıs olsa gerek, piyasadaki en değerli banknotta, $100 üzerinde ona rastlayabilirsiniz.

Kaynak ; S.Wiegand, U.S History

Bir önceki tarih dersi; Kölelik


4 Comments

  1. Slumdog Millinoairede sormuslarda bu B.F. sorusunu

    • O filmden sonra cok dikkat ediyorum paralarin uzerindeki sahsiyetlere. Mesela Turk banknotlarinin yarisinin ustunde Ataturk resmi var:)

  2. 100$’ı kim kaybetmiş de biz bulucaz da B. Franklini görücez. Şimdi döviz bürosuna gitsem, “bi şeye bakıcam, 100 dolar var mı?” desem vermezler. Zaten olmuş 200 TL :)))

  3. sana bilimadami olma dedik, dinletemedik 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*