New York

New York Public Library

New York’ ta onlarca halk kütüphanesi var ama Stephen A. Schwarzman olarak adlandırılan ana binası, en baba binası. Katedral gibi kütüphane olduğu için bol bol turist çekiyor. Schwarzman binasının Örümcek Adam, The Day After Tomorrow gibi filmlerde oynamışlığı da var. Ama biz kızlar onu en iyi Sex and the City’ den, zavallı gelin Carrie’ nin hepimizi derinden yaralayan terk edilme sahnesiyle biliriz. Tam hayallerindeki kütüphane nikahına dakikalar kala, insan ziyanı damat adayından nikahın gerçekleşmeyeceğini -hem de telefonda- öğrenir ve kütüphaneden Vivienne Westwood imzalı gelinliği, kuşu ve karın ağrılarıyla koştura koştura ayrılır.

Carrie’ nin nikahını New York Halk Kütüphanesi’ nde gerçekleştirmeyi çok istemesi, kitapların Kindle ya da Nook haline değil de kütüphaneden ödünç alınmış bildiğimiz normal kitap haline olan düşkünlüğü insan ziyanı sevgilisi tarafından filmin bir yerinde dalga konusu olur. Çünkü artık Amerika’ da evine kitap almak, otobüste trende yanında sürekli kitap taşımak insanların eskisi kadar yaptığı birşey değil. Aslında insan ziyanı o adama bu noktada katılıyorum. Her ne kadar kitaplar güzel koksa da, evinizin raflarında çok “cool” dursa da, sayfaları hissetmek hoşunuza gitse de, üzgünüm, varlığınız yanlışlıkla bilgi çağına denk geldi ve sanırım değişmeniz gerek. Buna direnmekte ısrar etseniz de sonunuz cep telefonuna direnip sonra kuzu kuzu Nokia dükkanlarına gelenlerle aynı olacak. İnsan ziyanına katılmamın ana sebebine gelince, daha az basılı kitap daha az kağıt, daha az ağaç katli demek. Bu konuda teknolojiyi bağrımıza doya doya basabiliriz, yeşili seveni biz de severiz sonuçta 😉

Herşeyin sanal ortama aktarıldığı bir dünyada kütüphanelerin sonunu merak ediyorum. Daha şimdiden DVD ödünç alma merkezine dönmüş durumdalar, acaba ileride kitapları torunlarımıza gösterip eskiden ne işe yaradıklarını mı anlatmak durumunda kalıcaz? Yok artık!!

4 Comments

  1. hemen gidip belediyenin kütüphanesinden kaydımı sildiriyorum 😛 kıskandım 😀

  2. Bizim burda da Milli Kütüphane var, aynısı :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*