New York

MoMA

Sabah kalkıp işine akşam yorulup evine gelme rutinine sahip matrix insanları hayatı çok ciddi yaşadığı için modern sanat parçası ya da sanatçısı görünce bir sersemleme olur, doğal. Mesela modern sanattan ötürü koca bir odanın zeminine fırlatılmış buruşuk kırmızı kağıtlardan bir anlam zor çıkar, anlamaya kafa yormaktan çok bu kağıtlardan birini alıp kaçsan yakalandığında sanat hırsızlığından kaç yıl yiyeceğin konusunda espri yapmayı tercih edersin. Ama Julie Atlas Muz‘ a bakıp, iyi ki var dersin, renk kattığını bilirsin.

Cumartesi gecesi Amerikalı ünlü ressam Jackson Pollock’ un hayat hikayesinin anlatıldığı Pollock adındaki filmi izledim ve hayatımda gördüğüm en iyi oyunculuk olduğunu iddia edebileceğim Ed Harris performasının etkisinden gece boyunca çıkamadım. İnternette bir Pollock’u bir Harris’ i  araştırdım, gittim, bir hevesle aldığım ama sonrasında hiç dokunmadığım akrilik boyalarımı kokladım, boş olan duvarımıza gözlerimi diktim oraya yapacağım resmi tasarladım. Yerimde duramadım. Ertesi gün Pazar, sanatla ilgili birşeyler yapmalıydım. Modern Sanatlar Müzesi! Realist eşimi ikna etmek zor, ama her Türk kadını gibi benim de yedekte politik hamlelerim var. “Yılbaşı hediyeni MoMA Store’ dan alıcam, başka gidecek zaman yok” gibi. Ve gittik.

6 katlı MoMA’ nın ilk katları biraz hayal kırıklığıydı. Noel tatilinin yaklaştığından olsa gerek, biraz koyuvermişlik sezdim. Çıplaklık ve Afganistan temaları arasında ilerleyerek 5. kata geldiğimizde güzellikler başladı neyse ki. Başyapıtlar. Dünyanın en pahalı resmi olan Jackson Pollock’ un 140 milyon dolar değerindeki No.5 adlı eseri orada değildi ne yazık ki ama bir gün önce evde nasıl yaptığını izlediğim No.31 karşımda, incelerken burnumu dokundurabileceğim kadar yakınımdaydı. Moma’ nın sitesindeki videoda anlatıldığı gibi bir ileri gittim baktım, bir geri adım attım baktım, resmi uzun uzun inceledim, şaşı bakıp şaşırdım, ancak diğerleri gibi ben de pek bir anlam çıkartamadım. Ama ben onu anlamsız da seviyorum. Verseler, duvarıma seve seve asarım:)

Pollock günümün assolisti olduğu için üstüne 6.kat gezisi yapmadan turu tamamladık. Ya da sebebin bu olduğunu düşünmek istiyorum ve bundan sonra kocasız gidilmesi gereken yerler listemde “Alışveriş”in altına “MoMA” yı da ekliyorum.

9 Comments

  1. anlamlardan eser kurmakta basaran cok fazla yok, imho. Bir de bu tur sanatlar tembellerin sanati gibi geliyor bana… Eskiden sanatcilar teknige yillar verirlerdi, bugunlerde kola kutulardan iki saatte eser yapiveriyorlar. 🙂 Ama ben ne anlarim sanattan ki? 🙂

    • Haklisin. Sanatci olmayi piercingli olmakla, tribal takilmakla hep dogru orantili zannedenler var. Halbuki dedigin gibi mutfagina yillar vermek gerek, caliskan olmak gerek. Ha sanatcilar normal midir dersen, hic emin degilim. En buyukler ya da basarililar genelde hep cizik. Insan mutsuz olunca sanatsal zekasi on plana cikiyor ne yazik ki.

    • Rustam, 40 yılda bir ilk defa doğru birşey söyledin. Katılıyorum. Modern Sanat’a evet ama kıyrıtıktan 3-5 hurdayı revize edip sanat eseri yapılıyorsa kendimi kazıklanmış hissediyorum.

  2. Esinize ne aldiniz? Merak ettim:)

  3. Pingback: American Museum of Natural History

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*