Kariyer

Mülakatta

Amerikalılar genelde lüzumsuz yere ayaklarına çağırmazlar. Herşey mümkün olduğunca telefonda ya da telekonferanslarda halledilir. İlk görüşme sırasında telefonda olmak heyecan dozunu azaltan bir durum gibi algılansa da, telefonda karşındakini sadece ses boyutunda etkileyebilmek söz konusu olduğu için yüz yüze görüşmeye göre daha az avantajlı olabilir. Bu sebeple ne yapın edin, telefon görüşmesi sırasında bir yüz yüze mülakat koparmaya odaklanın.

İşe uygunluğuyla öne çıkan güçlü bir özgeçmiş sayesinde gelinen telefon ya da yüz yüze görüşme noktasında başarılı olmanın bence dayandığı 2 önemli konu var; işe karşı duyulan hevesi karşı tarafa hissettirebilmek ve sorulabilecek soruları önceden tahmin ederek gerekli ön çalışmayı yapmış olmak.

Coşku / İstek /Şevk

Eğer karizmatikliğin çok önemli olduğu bir pozisyon için görüşmüyorsanız, mümkünse bir seferlik cool olmaya çalışmayın. Biliyorum, bir Türk evladı için bu gayet zor birşey, ama işverenler karşılarında heves görmek isterler. Eğer bir mülakat pilavsa, söylemeyi beceremediğimiz o “enthusiasm” var ya,  tuzdur. Histerik olun, çok soru sorun, bir şekilde pozisyona olan ilginizi belli edin.

Doğru Cevaplar

Bu faslı kusursuzca geçmenin tek yolu “ineklemek”. Kendi rezumenize, şirketin web sitesine, şirketle ilgili haberlere, mülakat yapacağınız kişilerin internetteki bilgilerine, tipik mülakat sorularına, olası teknik sorulara, sizin sorabileceğiniz sorulara, Uzakbatı’ ya, .. vb. işle ilgili olabilecek herşeye çalısın. Kendi kendinizle sesli mülakatlar yapın.

Bir kafa avcısı bana “Şirketler sevdikleri insanları işe alır, kendini sevdirmeye bak” demişti. Katılıyorum, kendinizi sevdirmeye bakın:) Mesela, pozitif  olun.

Giyimin, dakikliğin, konuşma tarzınızdaki özgüvenin önemi gibi standart konulardan bahsetmeye gerek yok sanırım. Sorgulamadan gerekeni yapın. Internette hepsi yazıyor:)

Bir de “60 Seconds and You’ re Hired” adlı kitabı okumak çok işinize yarayabilir. Bence orada yazan sorular gerçekten de karşılaşacağınız türden sorular, cevaplar da günümüz Amerikasında vermeniz gereken türden cevaplar.

Bol şans!

Başvuru Süreci

Amerika İçin Özgeçmiş

One Comment

  1. Pingback: Mülakatçı Olaraktan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*