Florida

Key West

Miami’ ye 4 saat uzaklıktaki Key West’ e gittik. Hava serindi, yüzemedik. Biraz ileride Küba vardı, dünyanın yuvarlaklığından göremedik. Şnorkel ve balık avlama turlarına geç vardığımız için katılamadık. Hiç ummadığımız kadar canlı bir gece hayatı vardı, günübirlik gittiğimiz için kalamadık. Ernest Hemingway’ in evinin bahçesinde nikah vardı, davetli olmadığımızdan giremedik.. Bunlar Key West’ te yapamadıklarımız olsa da, hiçbiri bu Deniz Kabuğu Cumhuriyeti’ ne olan sempatimizi azaltamadı.

Amerika’ nın en güneydoğu ucundaki Key Adaları’ nın en sonuncusu olan Key West minicik bir ada olmasına rağmen epey turistik. 100 mil boyunca Key Adaları’ nı okyanus uzerine kurulu köprülerle bir birine bağlayan ilginç bir karayolu var. İsteyenlere havadan gelmek de mümkün, ama okyanusu arabanla yarıp geçiyormuşsun hissiyatını tatmak gerek bence.

Dış görünümlerinin bende bıraktığı izlenimin aksine hep romantik yerlerde karşıma çıkan Harleyciler, ağzının tadını bilen yeni evliler ve  kendime cok yakın hissettiğim Latin halk, Key West gibi küçük bir yerden beklemeyeceginiz bir yoğunluğu oluşturuyor. Yavaş yavaş biz de turistik kalabalıktan hoşlanmama yaşlarına geçiş yapıyor olmamıza rağmen, bu adanın kendine özgü basit ama tatminkar detaylarına bayıldık. Mesela elektrikli arabalar kiralayıp adayı gezebilmek, deniz mahsülleri festivalinde yumuşakçaya doymak, Ernest Hemingway’ in takıldığı bara gidip Kolombiya usulü arepa yemek gibi özellikleri beğenimizi toplarken, Amerika’ nın illegal göçmenleri engellemek için yaptığı pasaport kontrollerini protesto etmek için kendi kendilerine cumhuriyet ilan etmeleri tribi de kocaman bir afferin aldı bizden 🙂

4 Comments

  1. Key West’e gitmeden donseydiniz cok sey kacirmis olurdunuz cidden.. Guney gezimin en unutulmazi Key West olmustu benim de :)) tatil yazilarini bir cirpida okudum ve bayildim! Supersiniz ya.. Aynen boyle devam, her dakikanin tadini cikarin :))

    • Bu bizim Amerika’daki ilk uzun sureli tatilimizdi. Cok guzeldi ve dolu doluydu. Bundan sonra daha cok yapabiliriz umarim.

      Key West hala gozumun onunde, cok sirindi yaa..

  2. Ben yaşlı ağacı ve elektrikli arabaları çok sevdim. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*