Tarih Dersleri

Columbus & Mundus Novus

Christopher Columbus’ un Hint Adalarına ulaşmak için dünyanın arkasından dolaşılabileceğini tahmin eden bir zekaya sahip olması  Amerika’ nın keşfi için yeterli olamazdı. Bilinmezliğe doğru yol almanın ciddi ölçüde maliyetleri olduğunu biliyordu ve sağlam bir sponsora ihtiyacı vardı. Yardım etmeleri için tek tek İngiltere, Fransa ve İtalya’ nın kapısını çalıp hepsinden red alsa da, mücadeleyi elden bırakmayarak bir de İspanya Kraliçesi Isabella’ ya gitti. Isabella’ dan onayın çıkması 6 yılı buldu ama, Columbus sonunda
amacına  ulaştı ve 1492′ de izni alır almaz 90 denizcisiyle birlikte tarihe ismini yazmaya yelken açtı. Devam etmeden, önceki dersi kaçırdıysanız, tıklayın.

Columbus ve ekibi 12 ekim 1492 sabahı şimdiki Bahamalar’in bir adasına ulaşır ve yerli halkla ilk buluşma gerçekleşir. Gayet cana yakın davranan bu insanların efendiliği ve itaatkar yapısını gözlemleyen Columbus, not defterine onlar hakkında “Hristiyan ve köle olma kapasiteleri yüksek, Majesteleri isterse bunlardan bikaç tane getirebilirim”  gibi bir not bile düşer. Sonrasında Küba’ ya, Haiti’ ye ve Dominik Cumhuriyeti’ ne ayak basar ve heryerde sevgiyle bir tek Dominik’ te oklarla karşılanır. Columbus, yerel halkın elindeki altını Avrupa’ dan getirdiği incik boncukla takas edebildiğini görünce yeni kıtaya asılmanın faydalı olacağını düşünür ve kölelik sistemi kurmaları için adamlarından bazılarını arkasında bırakır, yanına da sağlamlarından 5-10 yerli seçerek İspanya’ ya döner.

Columbus, Avrupa Anne’ ye üvey yavrular kazandırmıştır ama bunun sonucunda Avrupa, çok büyük bir belaya gebe kalacaktır. Birçok bilimsel göstergeye göre, Avrupa’ da 5 milyon kişinin ölmesine sebep olan frenginin Amerika’ nın keşfi zamanlarında ortaya çıkması pek de tesadüf değil.

Columbus yeni ve çok daha büyük bir tayfayla Amerika’ ya döndüğünde karşılaştığı sahne tam bir hayal kırıklığıdır. İlk seferinde ardında bıraktığı denizcilerin tüm altınları yağmaladığını ve kurduğu koloninin dağıldığını görünce şok olur. Üstüne yeni denizcilerin disiplinsiz davranışları ve yerel halkın eskisi gibi itaatkar olmayan tavırları tuz biber eker ve otoritesini kullanarak binlerce yerlinin ölümüyle sonuçlanan bir kıyım başlatır.

Bugün Amerika’ da 12 Ekim civarına denk gelen pazartesi Columbus günü olarak kutlansa da, kolonist Columbus’ a karşı gösteri yapanların sayısı da az değil.

İsmin neden Amerika olduğuna gelince; Columbus’ un emrindeki kaptanlardan birinin yanında çalışan Amerigo Vespucci adındaki İtalyan denizci, Mundus Novus (Yeni Dünya) seyahatlerini güzel bir dille mektuplara aktarır ve Avrupa’ ya gönderir. Bu yazılar bir şekilde çoğaltılarak elden ele dolaşır ve Avrupa çapında popüler hale gelir. Okuduklarından çok etkilenen Alman bir haritacı da, meslektaşı Columbus’ a bana göre tarihin en büyük kazığını atarak haritasındaki yeni kıtanın adını Amerigo’ nun dişi versiyonu  “Amerika” olarak basar.

Columbus’ un 3. ve 4. seyahatleri başarısızlık olarak algılanır, zenginlik anlamında da kimseyi memnun etmez. Ancak o, birkaç yıl sonra ölse de, başlattığı trend İspanya, İngiltere, Fransa ve Hollanda’ dan denizcilerle devam edecek ve Amerikalar’ ın farklı bölgeleri de keşfedilecektir.

Bir sonraki ders için tıklayın.

Kaynak ; S.Wiegand, U.S History

2 Comments

  1. Pingback: İlk Amerikalılar / MÖ 14.000-MS 15.yy

  2. Pingback: Kölelik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*