New Jersey

Paterson

New Jersey’ nin kalabalık şehirlerinden biri olan Paterson, Amerika’ nın en büyük Türk popülasyonuna sahip muhiti olarak da biliniyor. İlk zamanlar Amerika’ nın süslü ve sevimli banliyo kültürüne şahit olduktan sonra düşük vergili Paterson’ a gitmek Mordor diyarını ziyaret etmek gibi hissettiriyordu. Ama biyolojik takvimime göre alıştığım kültürden uzakta kalabilme limitim var ve haliyle, 3. ayın sonunda damarlarımdaki ork kanı batılı tarafımı ele geçirmeye başladı. Bugünlerde haftada bir Paterson’ daki kebap salonlarına damlamadan yapamıyoruz.

Elbette sadece Türkler yok, aynen güzellik kraliçesi adaylarının hayallerindeki gibi bir yer Paterson. İsrailli, Filistinli, Lübnanlı, her türden Arap ve bizimkiler el ele kol kola kardeşçe yaşayıp gidiyorlar. Burası Amerika’ nın kebap ve künefe konseptli küçük ortadoğu projesi. Dükkanların, restoranların ya da mağazaların isimleri: Türkiyem, İstanbul, Karadeniz, Ramallah, Beyrut olunca kimin kim olduğu ortada. Ancak vitrinlerdeki varyasyon içeriye adımınızı attığınız anda yok oluyor. Baslangıçlar, ana yemekler, tatlılar, çaylar, kahveler, hep bir yerlerden tanıdık. Hal böyle olunca, bizim Antep-Antakya arasındaki “künefe kimin?” kavgasını hatırlayıp insanin gülesi, sonra da Sam Amca’ nın diyarında tüttürülen bir nargile dumanında Osman Amca’ nın torunlarına selam gönderesi geliyor.

3 Comments

  1. Ama burda pişen kebapların tadı gibi olamaz ordakilerin tadı değil mi?:) ama hiç yoktan özleminizi gideriyorsunuzdur tabii bu da güzel bir şey!

  2. Aslinda gayet basarili Zerrincim, araplar zaten bu konuda super. buradaki turkler de ayni sekilde cok iyiler. ama en iyisi sanirim almanyadaydi. orasi asmis!

  3. Pingback: New York – 4 Gün

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*