Tarih Dersleri

Amerika Tarihi

Geçenlerde mahallemizin kütüphanesinde denk geldiğim ortaokul seviyesindeki tarih kitabını karıştırırken yıllar önce maruz kaldığım eğitim sistemimizin kulakları epey çınlamıştır. Biz hem ortaokulda hem lisede aynı gereksiz detaylarla yüklü müfredatı aynı sübjektif bakış açısı ve deyimlerle bıka bıka ezberlemek zorundayken, Amerika’daki kitaplardan anlıyorum ki buradaki çocukların tarih bilgisi gelişimi yavaş, sindirerek ve tarihi dünyadaki gelişimiyle mantık çerçevesinde ele almaları sağlanarak yapılmak zorunda.
 Aslında hepimiz o zamanlar Dandanakan Savaşı’ nın tarihini bilmenin şu anda yaşamakta olduğumuz tarihi anlamaya hiçbir faydasının olmadığını çok iyi biliyorduk ama o yaştaki halimiz ne itiraz edebilirdi ne de çözüm üretebilirdi.

Biraz geç de olsa, şimdi itiraz ediyorum! Ve bize dünyadaki önemli gelişmeleri sadece birkaç satır ile anlatmayı uygun gören tarih derslerimizin atlamış olduğu dünya tarihinin Amerika ayağını en azından genel anlamda ele almaya karar verdim. Amerika tarihi şimdiye kadar hayatınızın olmazsa olmazı bir konu olmasa da, eminim sadece Amerika’ da yaşayanlar değil, herkes için Süper Güç’ ün bu noktaya geliş serüveni merak konusudur.

M.Ö. 14.000′ lerde Asya’ dan göç eden Nomadikler, kölelik, İngilizler, Fransızlar, bağımsızlık, iç savaşlar, altın, dış savaşlar gibi genel konular ve kulağımıza çalınan Black Thursday, Yankee Doodlin’ , Kızılderili katliamı, Watergate skandalı, Kennedy laneti, Martin Luther King, Uncle Sam, “Ich bin ein Berliner” çıkartması, Truman Doktrini..

Amerika’ yı tanıyabilmek için Amerika’ nın çerez tarihini bilmek gerekiyorsa, “biz ne tarih dersleri atlattık” fikrinden yola çıkarak Uzak Batı Günlükleri’ nde bir tarih dersleri serisi oluşturmaya çok yakında başlıyorum. Ama dediğim gibi; yavaş yavaş, sindire sindire. 🙂

3 Comments

  1. merakla bekliyoruz

  2. ben de feedback bekliyorum:)

  3. su aralar burada da osmanli tarihi hortlamis durumda..suluman dizisi saolsun.. bu da bi seydir..dizi bahanesi ile tarihe ilgimiz artti..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*