Amerika' da Hayat

Carfax

Amerika’ ya ilk geldiğimiz zamanlarda araba almak için “dealer” denilen galerilere uğrayıp satıcılarla vakit geçirince gördük ki işin “arabayı alma” kısmı biraz sinir bozucu. Gözümüzün içine baka baka yalan söylemeler, ısrar etmeler, yarım saat içerisinde 17,000den 10,000e düşmeler, krediyle iki katına satmalar.. Tam bir travmaydı! Sonunda şunu anladım; kendini insanlardan korumanın bir yolu judoysa diğer yolu da marketing numaralarını bilmek. Neyse ki tecrübemiz var, görüşmeleri zararsız bitirdik.

Aslında herkesin bildiği gibi, Amerika’ da araba sahibi olmak ne kadar gerekliyse o kadar da maliyetsiz. 5,000 dolarınız varsa 2. el, 70-80 bin milde, 2000li model, kazasız bir arabanız olabilir. Hatta üstü açık, havalı birşeyler bile bakabilirsiniz. Benzin zaten malum; galonu 3 dolar, 1 galon 4 litreye yakın. Yani 30 dolara deponuz dolar.

Ama asıl güzel olan; ilk burada duyduğumuz, duyunca vay be dediğimiz ve nasıl tıkır tıkır işlediğini bir türlü anlamadığımız CARFAX sistemi. Hemen özetliyeyim; bir araba alacaksınız, sahibi ya da satıcısı size arabanın geçmişi hakkında birşeyler söylüyor, hemen inanmıyorsunuz, VIN numarasını istiyorsunuz ve carfax.com‘ dan bakıyorsunuz. Size arabanın kaç el değiştirdiğini, sahiplerinin kimler olduğunu, kimde kaç yıl kaldığını, kazası varsa nerede nasıl yaptığını, ağaca mı araca mı çarptığını, hangi parçalarının değiştiğini ve bunun gibi onlarca detayı tek tek anlatıyor. Sonra size yalan söyleyen satıcıya telefon açıp onu morartıyor ve önemli ve pahalı bir yanlış yapmaktan minik bir Carfax raporu ücreti ile kurtuluyorsunuz.

Genelde galerideki satıcılar arabanın geçmişiyle ilgili büyük palavralar atamıyor ama sahibinden alırken bu tarz kurnazlıklara maruz kalabilirsiniz. Bir keresinde biz de sahibinin “Hiç kazası yok, olsa çoluk çocuk biner miyiz abicim?” hikayelerinden sonra Carfax raporuna baktığımızda gözlerimize inanamadık! Geçirdiği kazadan sonra arabanın ön kısmını resmen yeniden üretmişler! Sonra telefon açıp, arabayı almayacağımızı söylediğimizde de “Valla bana alırken kazası yok demişlerdi, neyse size 1,000′ e bırakırım” dedi! Bilin bakalım bu arabanın sahibi hangi millettendi? 🙂

4 Comments

  1. Carfax olayını tuttum. Keşke burda da olsa.

    Arabanın sahibine de gıcık oldum bu arada…

  2. burda nasil isledigini anlasam turkiyede isler mi islemez mi fikrim olacak ama bu %100 luk dogrulugu nasil sagliyorlar bilmiyorum..

  3. hahaha Türkiye’de bunu düşünemiyorum..raporları yazan,işin başında olan adamlara rüşvet vermeler,” abi,halledersin sen ” demeler…raporda görünenle sana gösterilen arabanın aynı araba olmama ihtimali bile yüksek:D

  4. Aynen.. Burda da tilki cok ama kurallara uymayana fena yaptirimlar var, sistem ondan isliyor olsa gerek..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*