Pennsylvania

Kanat Festivali

Festivallerde diğer insanlarla bir araya gelir, birşeyler yer, içer, güler, eğlenirsin. Yani kötü olan birşey var mı? Yok.. Organize etmek de o kadar zor olmasa gerek. Çok geniş kapsamlı olmasa da olur; boş bir alan, gönüllü çalgıcılar (ben tanıyorum birkaç tane:), para kazanacağı garanti yiyecek içecek satıcıları, vs. Peki ben neden bundan önceki hayatımdan sadece birkaç festival görüntüsü hatırlıyorum?

Mesela Türkiye’ de hiç yolda giderken tesadüfen bir festivale rastladınız mı?Ya da kaç tanesinin varlığından haberiniz oluyor? Duysanız da internetten ilanını bulabilir misiniz? Hoş, üniversitem her yıl bahar şenliğini en kazık matematik sınavlarına denk getirdiği için yanıbaşımdaki kendi şenliğimden bile mahrum bırakılıyordum. Burada ise her fırsatta konsept bir festival düzenleyip, daha sonrasında bunu gelenekselleştirmek gibi bir kültür var. Ne hakkında olursa olsun. Bunlar hayatın sevimli ve önemli detayları değil mi?

GPSimiz bizi Pocono Dağları’ na götürürken yol boyunca ‘wing festival’ pankartlarını görünce, geçen haftaki balon festivalinin etkisinden olsa gerek uçan ya da uçurulan birşeylere doğru yaklaştığımızı zannettik. Meğer en lezzetli tavuk kanadı yarışması yapılmış, her yer soslu tavuk kanadı. Yağmurda birincinin uzun sırasına girmeyi gözümüz yemedi, ama denediğimiz diğer kanatlar da çok lezzetliydi.

Türkler’ deki bu sosyal sıkıntıyı da artık üşengeçlik, bürokratik zorluklar, hayat pahalılığı gibi genetik ve klasik parametrelere bağlamaktan başka çare yok sanırım:(

One Comment

  1. Kokorec festivali cok tutardi bence Turkiye’de.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*