New Jersey / Pennsylvania

New Hope

Bir cumartesi adı gibi sevimli New Hope’ tayız. Yine Delaware Nehri’ nin kıyısındayız. Ama burası daha önceki doğa denemelerimize göre biraz daha turistik. Bir ana cadde, caddeye paralel akan nehir, caddenin üzerinde bağırttırılan Harleyler. Buzluk yine yanimizda, ama bu kez işe yarıyacakmış gibi görünmüyor; her yer restoran, bar, sokak sandalyelerinde oturup birşeyler içen yerli turistler. Harleyciler neden hep göbeklidir sorusunun cevabını bu geziyle vermiş olduk; bira, bira, bira…

Antika

Yol boyunca sıra sıra giftshopların arasında rastladığımız antikacıda 50 yıl öncesinin Time ve National Geographic dergilerinden görüp biraz oyalandık. 10 dolara 28 Ekim 1957 tarihli bir Time dergisini paketletirken cok ucuza pek nadide bir parca kapattığımızı zannedip seviniyorduk ama eve gelince gördük ki meğer internette alâsı varmış:) Olsun.. “Üstelik her iki ucunu da yakabilirsiniz” sloganlı filtresiz PallMall reklamı, kraliçe Elizabeth ‘taş’kenki beyaz saray gezisi, IBM’in elektronik daktilosuna övgü, Amerikan dostu ve düşmanı ülkelerin tek tek anatomisi gibi ilginç ilginç şeyler var dergide. Aynı yıllardaki Türkçe ile şimdiki Türkçeyi kiyaslayınca, Time’ daki ingilizcenin Yüzüklerin Efendisi’ ndeki gibi olmasını beklemiştim ama günümüz ingilizcesinden hiçbir fark göremedim. Bizde herşey ne hızlı değişiyor:)

Yüzme Bilmeyenler Kıyıya Koşsun!

Madem yine yüzmüyoruz- ki gayet guzel bir nehir ama ne yazik ki Akdeniz ve Ege’den sonra bizim çıta hala yüksek- bari bot turu yapalim dedik. Nehir gayet sığ, ortasında olmasına rağmen yürüyebilen insanlar gördük hatta. Ama yine de yardımcı kaptan hostesler gibi ortaya geçip acil durumda can yeleklerinin nasıl takılıp şişirildiğini anlatmaya başlayınca bütün bot olarak stand up izler gibi eğlendik. Zaten O da farkinda, ‘yeleğiniz şişmezse en yakın kıyıya doğru hızla koşun’ ikazında bulunup konuyu kapattı:)

Günün sonunda kafalarda “Bu Amerikalılar neden su kıyılarına masalar atmaz, yürüyüş yolu yapmaz da canım manzaralı yerleri otoparka dönüştürür?” ile “New Hope’ taki nehre bakan ultra lüks villalardan bir tane alabilmek icin kaç yıl çalışmalıyız acaba?” soruları kaldı:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*