New Jersey / Pennsylvania

Delaware Water Gap

Jersey sahillerinde karnımızı doyuracak yer bulamayıp, herkesin elinde de tekerlekli koca koca buzlukları görünce jeton düştü. Sistemi sorgulama, şikayet etme, ayak uydur! Bu topraklarda aç kalmak istemiyorsan yanında hep kumanyan olmalı. Dedikleri gibi; Amerika’ yı tekrar keşfetmeye gerek yok…

New Jersey ve Pensilvanya arasında koşan bu Delaware Nehri, üzerinde kanoculuk yapılmasıyla meşhurmuş. Nasılsa bize haftasonu çok, şimdilik hele bir keşfedelim diyerek sıfır km buzluğumuza normalde yemeyip içmediğimiz ne varsa doldurduk ve bir yeni cumartesi sabahı yola koyulduk. Apartman boyundaki ağacların arasındaki highwayde giderken neden ülkemizde böyle yeşillikler olmadığını düşündük, sonra da olmayan diğer şeyleri… 1 saat 15 dakika sonra nehir göründüğünde mod değişti, ülkemin derdi ve tasası buhar oldu, yerine şahane bir Delaware nehir manzarası geldi.

Koskoca nehir, bir dolu destinasyonu var. Nereye gidilir nerde oturulur birilerine sormak gerekiyordu. Biz de “Excuse me!” diyerek birine yaklaştık ve… işte o an ‘Amerika’ da geçirilen zaman’ – ‘Yaşanılan ilginçlikler’ grafiğimiz tavan yaptı.

Bazhe

Adı Bazhe (muhtemelen takma adı), daha 2 gün önce İstanbul seyahatinden gelmiş (halâ jetlag çekiyordu) bir Yugoslav (Yugoslav dediğinde kendi kendime ‘hangi devirdeyiz?’ dedim ama sonra sebebi anlaşıldı; 2 anne 2 baba var,  Sırp-Hırvat-Makedon birbirine karışmış…Bence herkes melez, ama Bazhe gerçek bir balkan sentezi!) şair, yazar, ressam.

Türküz dediğim anda gözlerinde beliren pırıltıdan bir Türkiye sevgisinin yaklaştığını hissetmistim. Tatlı balkan aksanı ve akıcı ingilizcesiyle ayak üstü bütün hayat hikayesinin önce özetini geçti, sonra da hayat hikayesini anlattığı kitabı arabasının bagajından çıkarıp bize imzaladı. Kitabının ismi “Damages”. Yani hayatının arızalarını anlatıyor. Tito’ nun Generali babası ve hastalıklı huyları, annesinin kanseri, biyolojik annesini buluş serüveni, ordudaki kaçamakları, İstanbul’ da aylarca aşk yasadığı zengin ve sosyetik sevgilisi… Kitabının Türkçe’ye çevrilmesini çok istiyor, zaten icerisinde Türkiye’ ye ve Türkler’ e epey bir atıf ve İstanbul’a ayrılmış 2 bölüm var.

Bazheyle 3-4 saat geçirdik, Amerika’ dan, Türkiye’ den, Balkanlar’ dan, Osmanlı’ dan, özgürlükten, ilişkilerden bahsettik. Sonra da tekrar görüşmek üzere ayrıldık. Şimdi kitabını bitirmek üzereyim. Bu extraordinary hayatı hem kitaptan okuyup hem de bu hayatın ürününe 3-4 saatliğine de olsa şahit olmak cok ilginçti. Bazhe tanıdığım tüm diğer gayler gibi çok sıcakkanlı, çok eğlenceli, sosyal bariyerleri çoktan aşmış, çok rahat. Varlıklı babasından kalan herşeyi geride bırakmış çünkü O’na asıl istediği özgürlüğü kendi ülkesi değil, Amerika sunuyor.

Amerika’ nın Ayısı

Bazhe’yle ayrıldıktan sonra ihmal ettiğimiz güzelliğe geri döndük ve biraz nehir kıyısında biraz da iç kısımlardaki “trekking route” larda takıldık. Daha da iç kısımlara giderdik eğer ki ben kıyıdaki tabelada “Karşınıza Ayı Çıkarsa Yapmanız Gerekenler” yazısını görmemiş olsaydım. Uzmanların dediğine göre; Amerikan ayılarını gördüğünde göz temasını kesip onlarla konuşmaya baslayıp, bir yandan da yavaş yavaş geriye dogru adım atmalıymışız. Bu açıklama eşimin içini rahatlatmış olsa gerek, trekkinge devam etmek istedi ama bir ayıyla konuşacak havada değildim ne yazik ki..

Şimdiye kadar sadece filmlerde rastladığımız yoğunluktaki bu ormanın ayısız kısımlarında güzel doğa resimleri çektik, kamp yapma konusunda birbirimizi gaza getirdik.

2 Comments

  1. çok güzel bi anlatıcıymışsın meğer 🙂 hem de gerçekten anlatacak şeyi olup da anlatanlardan… (:
    maceralarınızı kocaman bi tebessümle okuyorum. bugün başladım, buraya kadar geldim. bu yorumu bir ayraç olarak kullanıyorum ve ilk fırsatta devam etmek için blogu bookmarklarım arasına ekliyorum. 🙂

    ayrıca: en son fotoğrafı çekene de, fotoğraftaki modele de takdirlerimi sunuyorum 🙂

    • Begendigine cok sevindim Muratcim. Bu blog beni hem yazmaya daha da yakinlastirdi, hem de son zamanlarda fotografciliga ozendirmeye basladi. Kisacasi, guzel huylar edindim 🙂 Yine beklerim, yorumlarin cok onemli 😉 sevgiler..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*